Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Εδώ μπορείτε να τοποθετήσετε/διαβάσετε άρθρα που αφορούν το αγαπημένο μας Saxo.

Συντονιστής: venzinas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nasos mazdaspeed 6
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: 15 Φεβ 2014, 17:52
Αυτοκίνητο: Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS 16V
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από Nasos mazdaspeed 6 »

Παρακαλω τις σκεψεις σας για αυτο το αρθρο παιδια!

http://4drivers.gr/gnomi/item/3287-to_x ... o_vts.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ειχα 2 ακομη σαξακια και ουτε ενα δεν μου δημιουργησε τετοια προβληματα ουτε συναισθηματα ανασφαλειας!
Επισης,για το στριψιμο,αν εννοει τις δεξιες,λογικο ειναι να μην αισθανεσαι και στο καλυτερο αισθημα στο στριψιμο σε ανοιχτες καμπες...η θεση οδηγησης σε καθε αυτοκινητο που εχει αριστερα το καθισμα ετσι ειναι!
MAZDA 6 MPS-Citroen Saxo VTS -OY KATAIΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

http://www.mazdaspeedclub.gr" onclick="window.open(this.href);return false;

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
TheSaintSir
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1092
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2010, 20:00
Αυτοκίνητο: Saxo 1.4 Vts
Φύλο: Άντρας

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από TheSaintSir »

όχι οτι είναι τέρατα αξιοπιστίας, πλέον είναι 12ετιας + αυτοκίνητα λογικό να τα φτύσει και κάτι.. αλλα ο τύπος έιναι απλά υπερβολικος..τα περι στριψήματος που γράφει είναι απλά μπούρδες εστω και σαξο 1.1 να εχεις οδηγήσει 1 φορά στη ζωή σου το καταλαβαίνεις..βεβαια δεν περιμενε και κανείς τπτ περισσότερο απο κομπλεξάρισμένο hondakia..

Του φάνηκε λέει η καρότσα του σάξο σαν να σέρνει 5νταμετρο τρέιλερ..


..Ε ναι μετα το τάπερ όλα σου φάινονται νταλίκες.. χαχα κλαίω!! :sm25: :sm25:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
kourlis
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6795
Εγγραφή: 08 Μαρ 2006, 01:07
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Βέρνη-Ελβετία

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από kourlis »

Νομίζω πως ο τύπος είναι σχετικά πιτσιρικάς και πήρε για μια πολύ μικρή περίοδο ένα κανιβαλισμένο Saxo. Εντάξει... όλοι ξέρουμε ότι τα Σαξόραλλα πονάνε σε κάποιους τομείς αλλά επίσης ξέρουμε ότι τα προτερήματά τους είναι πολύ περισσότερα!
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
billy doc
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 4341
Εγγραφή: 05 Ιουν 2008, 18:47
Αυτοκίνητο: SLK 200K Plex tuning & 106xs
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Απο Βολο παντου!!!!!!

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από billy doc »

Aυτο που αναφερει για τις ταχυτητες το εζησα & γω :sm27:
Σε στροφες μου πετουσε εξω τις ταχυτητες...βεβαιως το εφτιαξα τοτε
ABS δεν ειχα,οποτε δεν ξερω για το φρεναρισμα...με τα φρενα που ειχα βαλει δεν ειχα προβλημα ποτε (207rc 283 με μεγαλη δαγκανα)
Υπερβολες γραφει.Δεν ηταν σουπερκαρ το σαξο.Σιγουρα.Για τα λεφτα του ομως ηταν πολυ καλο. :smile10:
σαξόραλλος & ξερός!!!!!!

memphis
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 18:50
Αυτοκίνητο: Cessna 172 skyhawk
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από memphis »

Αυτό δεν είναι άρθρο... σόρρυ. Δεν αξίζει σχολιασμό.

Το αμάξι αυτό αν το πάρεις μεταχειρισμένο πρέπει να ξέρεις να το διαλέξεις.
Το βασικότερο είναι ότι πρέπει να ξέρεις γιατί το παίρνεις (τι μπορει να σου προσφέρει δλδ) και πως να το οδηγήσεις - αυτο που το κάνει διαφορετικό είναι οτι πας εσύ κι οχι αυτό. Οι υπόλοιποι enjoy esp tcs, etc...

ΥΓ. Οχι οτι δεν υπάρχουν καλύτερα ή οτι τα χόντα δεν ειναι καλά αλλά η αίσθηση και ο χειρισμός στα 106saxo είναι κάτι μοναδικό.

Άβαταρ μέλους
Nasos mazdaspeed 6
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: 15 Φεβ 2014, 17:52
Αυτοκίνητο: Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS 16V
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από Nasos mazdaspeed 6 »

Παιδια,τα ιδια πιστευω κι εγω με εσας!

Ειχα συνολικα 5 χρονια σαξο και με το υπαρχον πια ,φτανω τα 6!Το αμαξι το ειχα κυριο αυτοκινητο μεχρι το 2004 που αγορασα το οκταβια rs και μετα το σαξακι το ειχα μονο για πολη και το οκτυ για ταξιδια!

Και τοτε ,αλλα και τωρα δεν υστερει πουθενα μεσα στην πολη,πιο ανετο και απο το κια πικαντο που ειχα !

Ταξιδια εχω κανει ηδη 5-6 προς Λακωνια,κανενας προβληματισμος η συμβιβασμος στην ανεση ενω παραλληλα μου ειναι και οικονομικο!

Σχετικα με τις ανοικτες καμπες που σχολιαστηκε και στο φβ,εχω γραψει τα κατωθι:
διαφωνησω στο οτι δεν ειναι καθημερινο αμαξι το σαξοραλλο,καθως 5 χρονια για κυριο αμαξι το ειχα τοσο εντος οσο και εκτος σε ταξιδια μακρυνα η κοντινα!Το τωρινο σαξακι που εχω το εχω ξεφτυλισσει εντος ,ο πηγαινω οικονομικα ,αλλα και παταω οποτε μου την βιδωσει...αλλωστε ειμαι πια και σε μια συνειδητοποιημενη ηλικια!Σας πληροφορω οτι μου ειναι πιο ταιριαστο και ανετο απο ενα kia picanto 2009 που ειχα ,αλλα και τελικα τα ιδια η και λιγο λιγοτερο οικονομικο εντος πολης!Εκτος,δεν το συζηταμε...εχω βρει την χαρα μου!Παμε τωρα σα ανοιχτα κομματια...μην ξεχναμε,οτι οποιοδηποτε αμαξι με κοντο μεταξονιο δεν μπορει να μπει οπως ενα με μακρυτερο!ΟΜΩΣ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΗΝ ΕΞΗΣ...με οποιοδηποτε αυτοκινητο δεν ε χετε νιωσει ετσι καποια στιγμη?τυχαινει να εχω οδηγησει λογω της καποτε δουλειας μου σχεδον τα παντα απο αυτοκινητα...ολα εχουν τα ορια τους και ολα καποια στιγμη θα σε κανουν να νιωσεις ανασφαλης αν το παρακανεις!Τα σαξοραλλα λετε ολοι,πως μετα τα 150 σε ανοιχτες καμπες εχουν θεμα...εγω αυτο το διαπιστωσα μονο απο τις δεξιες στροφες,επειδη η θεση του οδηγου δεν βοηθα!παιρνοντας αριστερες,αν μπεις με 5η χωρις αφημα γκαζιου δεν εχεις αισθηση ανασφαλειας μεχρι τα 170 ακομη!

Τι λετε για αυτα παιδια?
MAZDA 6 MPS-Citroen Saxo VTS -OY KATAIΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

http://www.mazdaspeedclub.gr" onclick="window.open(this.href);return false;

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
TheSaintSir
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1092
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2010, 20:00
Αυτοκίνητο: Saxo 1.4 Vts
Φύλο: Άντρας

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από TheSaintSir »

εγώ θα πω οτι αν στρίβεις με οποιοδοίποτε αυτοκίνητο με πάνω απο 150 είσαι ανεγκέφαλος :sm27:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Nasos mazdaspeed 6
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: 15 Φεβ 2014, 17:52
Αυτοκίνητο: Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS 16V
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από Nasos mazdaspeed 6 »

Για τι στροφες ομως μιλας φιλε μου?Ναι,αν στριβεις μεσα στην πολη η εκτος σε πιο κελιστα κομματια,πραγματικα εισαι!Ομως σε ανοιχτο δρομο ΕΟ,με ανοιχτες καμπες,με συγχρονο αμαξι,στα 150 ουτε τα καταλαβαινεις!
MAZDA 6 MPS-Citroen Saxo VTS -OY KATAIΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

http://www.mazdaspeedclub.gr" onclick="window.open(this.href);return false;

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
stentor
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 23:22
Αυτοκίνητο: Force Blanche
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Γαλάτσι,Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από stentor »

Oταν πηρα το Saxo μετα απο 2 Renault, καταλαβα γιατι τσακιζονταν ολοι οι καγκουρες. Γιατι το αμαξι θελει κοτσια. 8χρονια μετα, το μονο που εχω να πω ειναι οτι το Σαξο με ανεβασε ενα επιπεδο πανω ως οδηγο, και ο,τι συγχρονο οδηγω, μου φαινεται οτι παει απο μονο του. Απλα κι ομορφα. ΟΛΑ στριβουν. Ειναι σαν το σεξ. Παντα ειναι ωραιο, αλλα η αισθηση οταν δεν φορας προφυλακτικο ειναι διαφορετικη...Ετσι και με το Σαξο.

Άβαταρ μέλους
saximos
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1271
Εγγραφή: 23 Μάιος 2012, 01:07
Αυτοκίνητο: Honda Jazz ge6 executive, peugeot 106 s16
Φύλο: Άντρας

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από saximos »

Να συμπληρωσω stentor,πως εκτος απο κοτσια,θελει σεβασμο καθοτι πολυ ιδιοτροπο...
I have no idols. I admire work, dedication and competence.
Ayrton Senna

Άβαταρ μέλους
Nasos mazdaspeed 6
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: 15 Φεβ 2014, 17:52
Αυτοκίνητο: Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS 16V
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από Nasos mazdaspeed 6 »

stentor έγραψε:Oταν πηρα το Saxo μετα απο 2 Renault, καταλαβα γιατι τσακιζονταν ολοι οι καγκουρες. Γιατι το αμαξι θελει κοτσια. 8χρονια μετα, το μονο που εχω να πω ειναι οτι το Σαξο με ανεβασε ενα επιπεδο πανω ως οδηγο, και ο,τι συγχρονο οδηγω, μου φαινεται οτι παει απο μονο του. Απλα κι ομορφα. ΟΛΑ στριβουν. Ειναι σαν το σεξ. Παντα ειναι ωραιο, αλλα η αισθηση οταν δεν φορας προφυλακτικο ειναι διαφορετικη...Ετσι και με το Σαξο.

Συμφωνω απολυτα!!!!οντως,το ιδιο θεωρω πως αισθανομαι κι εγω!!!!!!!!
MAZDA 6 MPS-Citroen Saxo VTS -OY KATAIΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

http://www.mazdaspeedclub.gr" onclick="window.open(this.href);return false;

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Γιάννης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 20 Μαρ 2013, 22:25
Αυτοκίνητο: SAXO VTS
Φύλο: Άντρας

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από Γιάννης »

SAXO MK 2 16v εχω με 200000+χμ (με σχετικα καλη αξιοπιστια αχ αυτοι οι ευπαθεις αξονες αλλά σκυλισια μοτερ κατα τα αλλα)και με abs που με εχει σωσει τουλαχιστον 2 φορες σε φρεναρισματα...πανικου σε καταρακτωδη βροχη ...κι οσο για τα civic μοντελα του 95 ή και μετα για οσους ετυχε να ταχουν δει τα ..καλαμακια που χρησιμοποιουν γι αμορτισερ .. πίνω φραπε ταπογευματα :smile17:

panosfx
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 27 Απρ 2013, 09:44
Αυτοκίνητο: Μπλε κουβας
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Χαιδαρι Αττικης

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από panosfx »

Ετριζε,κοπαναγε,δεν ενιωθα ασφαλης,ηταν παλιο,μου εβγαζε αραια καποια μικροπροβληματακια(ολα φτηνα),μετα απο ωρα οδηγησης πονεγε η μεση μου αλλα...
αν με ρωτησει καποιος ποιο αμαξι απο οσα ειχες σου αρεσε περισσοτερο θα του απαντουσα χωρις σκεψη το Saxo vts.
Ηταν το μονο που οταν το οδηγουσα ενιωθα οτι ηταν απολαυση να οδηγω.
Spoiler:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
kourlis
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6795
Εγγραφή: 08 Μαρ 2006, 01:07
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Βέρνη-Ελβετία

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από kourlis »

Εμένα εξακολουθεί να μου λείπει το Σάξο μου και ειναι το καλύτερο πρώτο αυτοκίνητο ου θα μπορούσα να έχω. Μεγάλο σχολείο για εμένα!!!
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Nasos mazdaspeed 6
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: 15 Φεβ 2014, 17:52
Αυτοκίνητο: Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS 16V
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από Nasos mazdaspeed 6 »

Γιαννη,ετσι ενιωθα κι εγω,για αυτο και ξαναπηρα!Σχετικα με την ασφαλεια,σιγουρα δεν ειναι και το ασφαλεστερο,ομως ποτε μου μαζι του δεν ενιωσα ανασφαλεια!Εχει και καλη ηχομονωση με το που κλεισεις τα παραθυρα!

Το θεμα ειναι με καθε αμαξι να προσεχεις μην σου τυχει οσο το δυνατον!
MAZDA 6 MPS-Citroen Saxo VTS -OY KATAIΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

http://www.mazdaspeedclub.gr" onclick="window.open(this.href);return false;

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
TheSaintSir
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1092
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2010, 20:00
Αυτοκίνητο: Saxo 1.4 Vts
Φύλο: Άντρας

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από TheSaintSir »

ε καλά μν το ψάχνεις.. προσέχεις εσύ και δεν προσέχει ο άλλος καμια φορά..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Nasos mazdaspeed 6
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: 15 Φεβ 2014, 17:52
Αυτοκίνητο: Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS 16V
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από Nasos mazdaspeed 6 »

Mα...εισαι μονος εναντια σε 5,000,000 ακομη εκατομμυρια οδηγους :sm25:
MAZDA 6 MPS-Citroen Saxo VTS -OY KATAIΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

http://www.mazdaspeedclub.gr" onclick="window.open(this.href);return false;

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
stentor
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 23:22
Αυτοκίνητο: Force Blanche
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Γαλάτσι,Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από stentor »

Kαλα ηχομονωση κοτετσιου εχει....Και θερμομονωση και γενικως μονωση....Ουτε παθητικη ασφαλεια εχει. Αλλα κανεις δεν το αγορασε γι αυτο. Αν ηθελα τα παραπανω θα ξαναγοραζα Clio.

Άβαταρ μέλους
Nasos mazdaspeed 6
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: 15 Φεβ 2014, 17:52
Αυτοκίνητο: Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS 16V
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από Nasos mazdaspeed 6 »

Διαφωνω φιλε μου!!! :smile10: Απο ηχομονωση μια χαρα νιωθω,οπως και ολο το καλοκαιρι απο θερμομονωση!!!Για παθητικη ασφαλεια δεν επιμενω φυσικα,απλως προσωπικα,δεν ενιωσα καποια ανασφαλεια και ελπιζω να μην νιωσω και ποτε!
MAZDA 6 MPS-Citroen Saxo VTS -OY KATAIΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

http://www.mazdaspeedclub.gr" onclick="window.open(this.href);return false;

Εικόνα

georgio3gr
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 4331
Εγγραφή: 03 Απρ 2006, 11:11
Αυτοκίνητο: ex saxo 1.6 16v owner
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Α σο Κιλκις

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από georgio3gr »

Ακουγα πολλα και διαβαζα πολλα για τα saxorallα... Ειναι σκοτωστρες, ειναι επικινδυνα κτλ... Ειχα πει οτι ποτε δεν προκειται να παρω saxorallο... Το 2004 πηρα το 1100 ΜΚ2 μου, το 2006 πηρα το vts με 120000χλμ, μοντελο 96΄ παρακαλω... Εγραψα αρκετα χλμ και εντος πολης και σε ταξιδια... Εχασα σε πατημα γιατι μου πεταξε ταχυτητα σε λακουβα στον δρομο, εκοψε βασεις μηχανης μια φορα την καθεμια και 2 φορες την κοντρα αλλα εβαλα τεφλονενια και ησυχασα, την πρωτη φορα που πατησα καλο φρενο, με το ABS εκανε τσουληθρα, εβαλα 266mm απο C4 και γονατιζε... Μου εβγαλε ζημιες αλλα μου προσφερε αμετρητες συγκινησεις και ευχαριστηση...
Το πουλησα και πηρα το Α4 μου... Στα 5 χρονια μαζι του εχω ζησει επισης πολλα και χωρις ιδιαιτερα προβληματα... Φετος το καλοκαιρι ηρθε ενας φιλος απο την Σουηδια ο οποιος εχει ενα 106 rallye για να κινειται το καλοκαιρι στην Ελλαδα... Το πηρα μια βολτα... Δεν πηγαινε σαν το Α4 μου αλλα ειχα ολο το βραδυ ενα ηλιθιο χαμογελο και τα φιλαρακια με δουλευαν... Ρε αμα δεν εχεις συζήσει με saxorallo, δεν εχεις νιωσει οδηγικη χαρα στην ζωη σου...
ΕικόναΕικόνα

memphis
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 18:50
Αυτοκίνητο: Cessna 172 skyhawk
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από memphis »

Αυτο με το abs νομίζω συμβαίνει σε 2 περιπτώσεις:

α. αν ειναι σηκωμένη ή στα ορια να σηκωθεί η πισω ρόδα... κοινώς φρενάρεις πανω στην στροφή.
β. στα χαμηλωμένα που δεν εχουν ρυθμίσει τον κατανεμητή.

Κατα τ' άλλα νομίζω ειναι ΟΚ

georgio3gr
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 4331
Εγγραφή: 03 Απρ 2006, 11:11
Αυτοκίνητο: ex saxo 1.6 16v owner
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Α σο Κιλκις

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από georgio3gr »

Αυτο με το abs συμβαινει γιατι ουσιαστικα μιλαμε για 1ης γενιας abs, για αισθητηρες που εχουν πιασει ρινισματα σιδηρου με βρωμια, για φαγωμενα λαστιχα και για μικρα φρενα...
Για το 1ο δεν γινεται τιποτα... Για τα υπολοιπα, καθαριζεις τους αισθητηρες, αλλαζεις λαστιχα και δαγκανες και μετα εχεις ΦΡΕΝΑ... Τα saxoralla με abs εχουν μεγαλυτερο σεβρο και αντλια φρενων και πραγματικα εχουν αρκετα μεγαλη διαφορα σε φρεναρισμα και σε αισθηση του πενταλ, αρκει να γινουν τα παραπανω...
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Nasos mazdaspeed 6
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: 15 Φεβ 2014, 17:52
Αυτοκίνητο: Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS 16V
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από Nasos mazdaspeed 6 »

georgio3gr έγραψε:Ακουγα πολλα και διαβαζα πολλα για τα saxorallα... Ειναι σκοτωστρες, ειναι επικινδυνα κτλ... Ειχα πει οτι ποτε δεν προκειται να παρω saxorallο... Το 2004 πηρα το 1100 ΜΚ2 μου, το 2006 πηρα το vts με 120000χλμ, μοντελο 96΄ παρακαλω... Εγραψα αρκετα χλμ και εντος πολης και σε ταξιδια... Εχασα σε πατημα γιατι μου πεταξε ταχυτητα σε λακουβα στον δρομο, εκοψε βασεις μηχανης μια φορα την καθεμια και 2 φορες την κοντρα αλλα εβαλα τεφλονενια και ησυχασα, την πρωτη φορα που πατησα καλο φρενο, με το ABS εκανε τσουληθρα, εβαλα 266mm απο C4 και γονατιζε... Μου εβγαλε ζημιες αλλα μου προσφερε αμετρητες συγκινησεις και ευχαριστηση...
Το πουλησα και πηρα το Α4 μου... Στα 5 χρονια μαζι του εχω ζησει επισης πολλα και χωρις ιδιαιτερα προβληματα... Φετος το καλοκαιρι ηρθε ενας φιλος απο την Σουηδια ο οποιος εχει ενα 106 rallye για να κινειται το καλοκαιρι στην Ελλαδα... Το πηρα μια βολτα... Δεν πηγαινε σαν το Α4 μου αλλα ειχα ολο το βραδυ ενα ηλιθιο χαμογελο και τα φιλαρακια με δουλευαν... Ρε αμα δεν εχεις συζήσει με saxorallo, δεν εχεις νιωσει οδηγικη χαρα στην ζωη σου...
Ετσι,ετσι!!!!! :smile10:
MAZDA 6 MPS-Citroen Saxo VTS -OY KATAIΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

http://www.mazdaspeedclub.gr" onclick="window.open(this.href);return false;

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
saxoat
Επίτιμο Μέλος*
Επίτιμο Μέλος*
Δημοσιεύσεις: 1765
Εγγραφή: 22 Δεκ 2008, 16:02
Αυτοκίνητο: 106 rallye 1,3-1,6/saxo vts1.6 /207 RC/RCZ/306race
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: ναυπλιο

Re: Τι λετε για αυτο το αρθρο?

Δημοσίευση από saxoat »

stentor έγραψε:Oταν πηρα το Saxo μετα απο 2 Renault, καταλαβα γιατι τσακιζονταν ολοι οι καγκουρες. Γιατι το αμαξι θελει κοτσια. 8χρονια μετα, το μονο που εχω να πω ειναι οτι το Σαξο με ανεβασε ενα επιπεδο πανω ως οδηγο, και ο,τι συγχρονο οδηγω, μου φαινεται οτι παει απο μονο του. Απλα κι ομορφα. ΟΛΑ στριβουν. Ειναι σαν το σεξ. Παντα ειναι ωραιο, αλλα η αισθηση οταν δεν φορας προφυλακτικο ειναι διαφορετικη...Ετσι και με το Σαξο.

τα ειπες ολα... τελος... :smile17:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άρθρα για το Saxo”