Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Μάθε ποιός παίζει, τί παίζει και πού παίζει. Εδώ μπορείτε να τοποθετήσετε τα θέματα σχετικά με τον αθλητισμό που είναι ενδιαφέρον όλων μας καθώς και θέματα για την διατροφή μας.

Συντονιστής: venzinas

Άβαταρ μέλους
Flexy
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 08 Ιαν 2009, 02:58
Τοποθεσία: Άγνωστο

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Flexy »

tasos_c έγραψε:με τόσα θηρία που έχουμε στο club αν με πειράξει κανένας θα του πώ πρόσεχε γιατί γράφω στο saxo sport club .. :sm33:
καλά κάνετε παιδιά..πρέπει να ξεκινήσω και γω λίγο γυμναστήριο γιατί πάει άλλο...

ειναι επενδυση ζωης αυτο απλα κρατα . Μην ασχοληθεις με τιποτα αλλο παρα μονο με το να τρως καθαρα και να γυμναζεσαι .

Άβαταρ μέλους
Flexy
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 08 Ιαν 2009, 02:58
Τοποθεσία: Άγνωστο

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Flexy »

stentor έγραψε:Φταινε πολλοι. Ο ιδιος ο κοσμος που θελει σε 2 μηνες να κανει σωμα να βγαινει αλειμμενος με λαδια και να γκομενιαζει στην παραλια, αυτοι στα γυμναστηρια και οι διατροφολογοι οπως λες με τις ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ΙΔΙΕΣ διατροφες.
Ποσα παιδια ερχονται και μου λενε πηρα μια πρωτεϊνη θα κανει δουλεια? Λες και πηρε ΑΑΣ...Και προπονειται κανοντας 12ρια σετ που ωγαινουν τοσο ανετα σα να πινεις καφε. Αν δεν πονεσεις...

Και δεν ειμαι και σε κανα αξιολογο επιπεδο ε. Ενα φυσιολογικο μετριο σωμα εχω,για να μη θεωρηθει...
Αυτο το κοιλιακους σε 3βδομαδες πως θα γινει που ειμαι χαλια?? :smile17:

Τασο που να συνεχιζε να γραφει ο petsax. Ειναι σαν τοιχος, ειναι και δασκαλος πολεμικων τεχνων...Αντε γεια...
Καλα απο τετοια εχω βαρεθει ... Εγω ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι επεσα σε παρα πολυ καλα χερια ... Ημουν και εγω σε φαση επειδη ογκο ειχα αρκετα αλλα ειχα και λιπος οτι πρεπει να μπω στα βαθια για να ξελιπωσω αλλα την τελευταια στιγμη επεσα σε καλα χερια και ειδα οτι ολα ειναι θεμα θελησης και ολα γινονται φυσικα . Καλα αυτο για τα σετ θυμαμαι μια γκομενα που ειχα που ξεκινησε γυμναστηριο επειδη πηγαινα και εγω και την βλεπω να κανει καποια στιγμη γιατι οταν γυμναζομαι δεν πολυδινω σημασια στους γυρω μου ... Την εβλεπα οτι εκανε με 5 κιλα και ουτε καν κουραζοταν ... Παω της λεω μα γιατι δεν βαζεις περισσοτερα κιλα να ζοριστεις ετσι ειναι σαν να μην κανεις και μου απανταει ακριβως . "ΑΠΑΠΑΠΑ καλε να φουσκωσω σαν εσενα δεν ειναι ωραιο για γυναικα" . Πραγματικα οι γυναικες ξερουν καποιο μυσικο που δεν το ξερουμε εμεις οι μ@λ@*** για να φουσκωνεις τοσο γρηγορα και φοβουνται ολες μην φουσκωσουν . Κλασικο παραδειγμα εγω θελω να γραμμωσω . Ρε φιλε αν δεν βαλεις μυς τι θα γραμμωσεις ακριβως τα κοκαλα ; :smile17:
Καλα και εγω μην φανταστεις οτι ειμαι αθλητικο επιπεδο απλα μελεταω οσο μπορω για να εχω κριση και να κρινω το σωστο και το λαθος . Επεσα και σε καλα χερια και οσο ζω μαθαινω :smile17: .

ΥΓ θα σου πω το μυστικο για κοιλιακους σε 3 βδομαδες αλλα να μεινει μεταξυ μας .... Nitrotech η πρωτεινη που σου δινει 24 φορες περισσοτερο απο τις αλλες πρωτεινες . Μου το ειπε ενα παιδι στο γυμναστηριο ... Μου λεει και εσυ Nitrotech περνεις και εχεις αποτελεσματα .... :smile17:

ΥΓ2 ποτε δεν θα εδινα ενα καρο λεφτα για μια πρωτεινη επειδη απλα η διαφημηση της λεει οτι θελει . :smile17:

Άβαταρ μέλους
stentor
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 23:22
Αυτοκίνητο: Force Blanche
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Γαλάτσι,Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από stentor »

Χαχαχαχ υπαρχουν ακομα ανθρωποι που θεωρουν την Muscletech υπερεταιρεια?? Α ρε Kovacs τι κανεις...Παντως αυτο που λες με τη γραμμωση...Πως να γραμμωσει ρε φιλε οταν πχ το ψερι σου ειναι 32εκ. Να γραμμωσει τι? Φτιαξε λιγο μυ και θα γραμμωσει μετα. Αλλα βλεπεις το θυμουνται τον Απριλη...Μου τη δινει που το gym γεμιζει τετοια εποχη με καθε περαστικο και δε μπορω να κανω οπως θελω...

Εγω παλι ειχα-εχω το αντιθετο. Ξεκινησα πολυ λιγα κιλα, και τωρα εχω κολλησει και δε μπορω να βαλω αλλα. Τεσπα να ειμαστε καλα να γουσταρουμε και να μη μας γινεται εμμονη.

Για τη δυναμη αναφερθηκα στον Sthom που εφερε παραδειγμα τον αρσιβαριστα.
Αναφορικα με τους probuilders που λες. Οσους εχω δει χανουν τελειως το form τησ ασκησης, κλεβουν αβερτα offseason φορτωνοντας απειρα κιλα, εκει ομως δουλευει το φαρμακο. Κανει 6 κλεμμενες κι εχει πρηστει σαν...
Προσωπικα δε μου αρεσουν τα Builders σωματα, προτιμω τα πιο αθλητικα και σαν ερασιτεχνης kickboxer δεν εδωσα ποτε εμφαση τοσο στην "τελειοτητα".
Εσυ το βλεπεις πιο αυστηρα απο μενα (εγω και τις μπυριτσες θα πιω μια φορα τη βδομαδα και ολα)
Α και το καλυτερο quote !! Pain is just weakness leaving the body. :sm10:

Άβαταρ μέλους
Flexy
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 08 Ιαν 2009, 02:58
Τοποθεσία: Άγνωστο

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Flexy »

stentor έγραψε:Χαχαχαχ υπαρχουν ακομα ανθρωποι που θεωρουν την Muscletech υπερεταιρεια?? Α ρε Kovacs τι κανεις...Παντως αυτο που λες με τη γραμμωση...Πως να γραμμωσει ρε φιλε οταν πχ το ψερι σου ειναι 32εκ. Να γραμμωσει τι? Φτιαξε λιγο μυ και θα γραμμωσει μετα. Αλλα βλεπεις το θυμουνται τον Απριλη...Μου τη δινει που το gym γεμιζει τετοια εποχη με καθε περαστικο και δε μπορω να κανω οπως θελω...

Εγω παλι ειχα-εχω το αντιθετο. Ξεκινησα πολυ λιγα κιλα, και τωρα εχω κολλησει και δε μπορω να βαλω αλλα. Τεσπα να ειμαστε καλα να γουσταρουμε και να μη μας γινεται εμμονη.

Για τη δυναμη αναφερθηκα στον Sthom που εφερε παραδειγμα τον αρσιβαριστα.
Αναφορικα με τους probuilders που λες. Οσους εχω δει χανουν τελειως το form τησ ασκησης, κλεβουν αβερτα offseason φορτωνοντας απειρα κιλα, εκει ομως δουλευει το φαρμακο. Κανει 6 κλεμμενες κι εχει πρηστει σαν...
Προσωπικα δε μου αρεσουν τα Builders σωματα, προτιμω τα πιο αθλητικα και σαν ερασιτεχνης kickboxer δεν εδωσα ποτε εμφαση τοσο στην "τελειοτητα".
Εσυ το βλεπεις πιο αυστηρα απο μενα (εγω και τις μπυριτσες θα πιω μια φορα τη βδομαδα και ολα)
Α και το καλυτερο quote !! Pain is just weakness leaving the body. :sm10:
Ουυυ ... Χθες συζητουσα με καποιον και μου λεει θα κοψω την πρωτεινη γιατι μου προκαλεσε ταχυπαλμιες . Του λεω με την καμια να το επαθες αυτο απο την πρωτεινη μου κανει ρε δεν περνω την απλη περνω την Nitrotech που ειναι 24 φορες ποιο δυνατη .... Του λεω μηπως περνεις εφεδρ@ και δεν το ξερεις ... Τεσπα δεν μπορω να ξερω και τι κανει ο καθενας ...
Ταχυπαλμια θα εχεις και αν πινεις καφεδες .... Ασε η χειροτερη μου εποχη ειναι τωρα στα γυμναστηρια και εμενα ! Τωρα αν κολας στα κιλα ειναι εντελως ψυχολογικο ποτε δεν κοιταω πλεον τα κιλα δεν σου λεω οτι θα παιξω με σκετη μπαρα αλλα θα κοιταξω να φτασω τις επαναληψεις σε σημειο να νιωσω οτι επιασε το σετ . Δοκιμαζε να αλλαζεις ασκησεις οταν βλεπεις οτι της συνιθιζεις . Ασχετο DOMS μετα την προπονηση εχεις (πιασιμο ειναι το DOMS να το πω στην λαικη μπακαλιστικη :smile17: ; ) . Αλλο bodybuilder και αλλο αρσιβαριστας ... Αγωνιστικο μπιλντερη μου ειχε πει κατι οτι ακομα και με τα αλτηρακια αν κατσω να κανω προπονηση ξερω πως να τα δουλεψω για να παρει ερεθισμα ο μυς . Στο bodybuilding αυτο εχει σημασια να δινεις τα σωστα ερεθισματα στον μυς ενω οι αρσιβαριστες δουλευουν διαφορετικα . Γενικα οι κλεμενες καποιες φορες ειναι ψαγμενες . Οι περισσοτεροι κλεβουν στα γυμναστηρια για να σηκωσουν παραπανο κιλα και βαζουν δυναμη ακομα και με τα αυτια ! Εγω παλι πχ σε πιεσεις με αλτηρες παιζω μισες επαναληψεις σε καποιο συγκεκριμενο τοξο οπου αυτο και μου δυσκολευει την ασκηση γιατι δεν δουλευει η μπροστινη μοιρα του ωμου και ο τρικεφαλος και λειτουργει αποκλειστικα το στηθος . Καποιοι μπορει να νομιζουν οτι κλεβω αλλα για μενα ειναι ποιο δυσκολα και ξερω οτι δουλευω μια ασκηση αποκλειστικα για στηθος ! Επισης μην φανταστεις και εγω οτι ολο το χρονο ειμαι ετσι συνηθως 4-5 μηνες να ειμαι σε αυστηρες διαιτες τωρα που δεν εχω παραπανησια κιλα και εγω ειμαι λατρεις του φαγητου και εμενα μου αρεσει να βγαινω και να πινω και κανα ποτηρακι παραπανω αλλα πλεον τα ζυγιζω και ξερω να μην υπερβενω . Δεν μπορεις να εισαι συνεχεια με το σταγονομετρο και να μετρας θα παθεις ψυχολογικα . :smile17:
Εγω απο την αποψη τελειοτητας κοιταω παντα να ειναι ομοιομορφο το σωμα μου . Δηλαδη εμενα το σωμα μου περνει σχετικα ευκολα μαζα στα ποδια και στις πλατες αλλα δεν περνω καθολου ευκολα τρικεφαλο οποτε δινω περισσοτερο εμφαση στα τρικεφαλα για να υπαρχει ομοιομορφια . Επισης δεν μπορω τα playmobile που πανω απο την μεση ειναι ντουλαπες και απο κατω εχουν 2 ποδια καλαμακια . Θεωρω οτι και τα ποδια παρολο που δεν φαινονται πρεπει να γυμναζονται ειναι και το μισο σωμα ...
Καλυτερο quote για μενα "no pain no gain" κλασσικο αλλα αγαπημενο . :smile17:

Άβαταρ μέλους
stentor
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 23:22
Αυτοκίνητο: Force Blanche
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Γαλάτσι,Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από stentor »

Doms εχω παντα στηθος, ωμους, ποδια. Τωρα τελευταια που βαρυνα το προγραμμα και πλατη.
αλλα γαμωτο δεν εχω δι-τρι και μου την εχει σπασει. Θα αρχισω αρνητικες μπας και διεγειρω λιγο το μυ και ισομετρικες για τρι.
Αυτο που κανεις εσυ στους αλτηρες το κανω εγω στον παγκο (κυριως λογω προβληματικου υπερακανθιου) και ομοιως καποιοι νομιζουν οτι κλεβω, μονο 2 γομαρια μου λενε μπραβο ψηλε κρατας ενταση σε ολο δλκφσ΄λδφ

24 φορες πιο δυνατη ε? Πωπω... Πεταμα η Μyofusion, μονο Nitro χαχα

Άβαταρ μέλους
Flexy
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 08 Ιαν 2009, 02:58
Τοποθεσία: Άγνωστο

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Flexy »

stentor έγραψε:Doms εχω παντα στηθος, ωμους, ποδια. Τωρα τελευταια που βαρυνα το προγραμμα και πλατη.
αλλα γαμωτο δεν εχω δι-τρι και μου την εχει σπασει. Θα αρχισω αρνητικες μπας και διεγειρω λιγο το μυ και ισομετρικες για τρι.
Αυτο που κανεις εσυ στους αλτηρες το κανω εγω στον παγκο (κυριως λογω προβληματικου υπερακανθιου) και ομοιως καποιοι νομιζουν οτι κλεβω, μονο 2 γομαρια μου λενε μπραβο ψηλε κρατας ενταση σε ολο δλκφσ΄λδφ

24 φορες πιο δυνατη ε? Πωπω... Πεταμα η Μyofusion, μονο Nitro χαχα
Ωραιος ο παικτης . Για δικεφαλα προσπαθησε να παιζεις σε πολυ κλειστη μοιρα μην τεντωνει το χερι ο δικεφαλος δουλευει τουλαχιστον σε μενα σε πολυ κλειστο φασμα της κινησης . Δοκιμασε λιγο να αλλαξεις ασκησεις τροπο εκτελεσης μικρα δειαλειματα 30 δευτερολεπτων να κανεις αρκετα σετ ζεσταμα και αν κανεις πανω απο 2 ασκησεις για δικεφαλα ειναι too much . Αυτα που σου λεω ειναι η γνωμη μου επισης σφυρια με εξωτερικη γωνια να παιζει το χερι περνει ωραια γωνια του δικεφαλα και πιανει αρκετα επισης σε τροχαλια με αναποδη λαβη .
Τωρα για τρικεφαλα πολλες επαναληψεις πιανει σε μενα και ασκησεις kick back σε τροχαλια και εκατσεις με αλτηρα πισω απο το κεφαλι . Αλλα αυτα μπορει να πιανουν σε μενα και σε σενα να μην κανουν τιποτα .

Λες η Nitrotech να εχει nitro μεσα γι αυτο να γινεται τετοια αποροφηση ; :smile17:
Η gaspari γενικα λενε οτι βγαζει καλα συμπληρωματα αν και δεν εχω δοκιμασει ακομα :smile17:

Άβαταρ μέλους
stentor
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 23:22
Αυτοκίνητο: Force Blanche
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Γαλάτσι,Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από stentor »

Θα δοκιμασω αυριο καμψεις αλτηρων και με το που ερθει το sore αμεσως hammer μεχρι failure. Μπας και...Η αναποδη δε μου αρεσει δε με πιανει καλα. Ξανα αρχισα γαλλικες αλτηρα που της ειχα αδικησει για definition αν και τρι μου αρεσουν οι δυναμικες ασκησεις.
Ειπες μεγαλη αληθεια. Δεν πιανουν καθεναν ολα. Το λεω και εγω σε οποιον με ρωταει.

Η myo ειναι αριστη αλλα δεν ειναι 100% whey. Σε κοβω για οπαδο Optimum παντως.Αυτη που με ειχε εκπληξει ως εταιρεια παντως και ισως ειναι αδικημενη, ειναι η Twinlab.
Το pump250 δοκιμασα μια φορα, αλλα οκ καταλαβαινεις, νιτρικο, pumps αλλα το συνηθιζεις και δεν προσφερει και κατι νομιζω.
Καμια πολυβιταμινη πρεπει να παρω παλι μ φαινεται.

Άβαταρ μέλους
SThom
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11997
Εγγραφή: 19 Απρ 2006, 13:23
Αυτοκίνητο: Πεζο(ς)
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από SThom »

Οπως ειπα και νωριτερα,ουτε εγω ειμαι ειδικος,ουτε εχω ασχοληθει με το θεμα εντατικα για να πεις οτι εχω την Χ εμπειρια,πριν 15 χρονια περιπου ειχα κανει μια δοκιμη με πρωτεινη και δεν καταλαβα κατι οποτε η προσωπικη αποψη καθε αλλο παρα αντικειμενικη ειναι...

Οσο αφορα τις εξετασεις του οργανισμου σε εναν "συμπληρωμενο" διατροφικα ανθρωπο και σε εναν ανθρωπο με κανονικη αλλα αγνη(εννοω σπιτικη και οχι με σαβουρες) διατροφη,ειμαι 120% σιγουρος οτι ο δευτερος θα ειναι πολυ πιο υγιης για ολους τους ευνοητους λογους(η φυση δεν αντικαθισταται με τιποτα οπως και να το κανουμε).
Το παραδειγμα με πιτσες,γυρους,κλπ δεν το συζηταω καθως δεν εχει αντικρυσμα στην παρουσα φαση.
Δεχομαι οτι το ατομο που θα αρκειται σε μια πληρη διατροφη χωρις συμπληρωματα δεν προκειται να εχει την μυικη αναπλαση που θα εχει ο ντοπαρισμενος αλλα ολα εχουν καποιο τιμημα.

Οσο αφορα τις παρενεργειες και την σωστη εφαρμογη της εκαστοτε τεχνικης διατροφης,δυστυχως οπως πολυ σωστα ειπατε,ολοι μας ειμαστε της τελευταιας στιγμης.
Δυστυχως ομως το να ακολουθησεις ενα σωστο διατροφικο προγραμμα για τα υπολοιπα 30 χρονια της ζωης σου(θεωρω οτι μεχρι τα 15 εχεις μεγαλωσει με αναλογα σωστη διατροφη) ειναι παρα πολυ δυσκολο εως απιθανο(βλεπε καταστασεις,κλπ).
Οποτε σε ολες τις περιπτωσιες τα συμπληρωματα δεν θα ειναι μερος της ζωης/αναπτυξης σου αλλα θα επηρρεασουν τον μεταβολισμο σου με οτι συνεπαγεται αυτο.Αναποφευκτα η ισορροπιες θα μεταβληθουν δηλαδη...

Για την μυικη δυναμη "φουσκωτων",πιο μεγαλο ανεκδοτο δεν υπαρχει...Εχω δει τοσα παραδειγματα στην ζωη μου με φουσκωτους που ειμαι σιγουρος οτι δεν προκειται για συγκυρια οτι το φουσκωμα ειναι εντελως ασχετο με την πραγματικη μυικη δυναμη. :sm11:
Δεν λεω οτι ο mr Universe θα ειναι λαπας αλλα σε συγκριση με εναν αλλον καθαρα πρακτικο τυπο που λιωνει σε γυμναστηρια ή αθλητισμο,ναι,θα ειναι αρκετα πιο αδυναμος.

Τεσπα,η αληθεια σιγουρα ειναι καπου στην μεση και ολα λιγο βοηθουν,λιγο καταστρεφουν αλλα σε καθε περιπτωση πρεπει να ξερεις συνειδητα τι θες να κανεις και οχι να κανεις κατι γιατι απλα ειναι μοδα.
Γενικα η χρηση συμπληρωματων ειναι μονοδρομος σε καποιες περιπτωσεις αλλα απο την αλλη ποτε δεν ξερεις μεχρι που θα το τραβηξεις ή τι θα σου αφησει πισω...
Die with your boots on...

Άβαταρ μέλους
Flexy
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 08 Ιαν 2009, 02:58
Τοποθεσία: Άγνωστο

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Flexy »

stentor έγραψε:Θα δοκιμασω αυριο καμψεις αλτηρων και με το που ερθει το sore αμεσως hammer μεχρι failure. Μπας και...Η αναποδη δε μου αρεσει δε με πιανει καλα. Ξανα αρχισα γαλλικες αλτηρα που της ειχα αδικησει για definition αν και τρι μου αρεσουν οι δυναμικες ασκησεις.
Ειπες μεγαλη αληθεια. Δεν πιανουν καθεναν ολα. Το λεω και εγω σε οποιον με ρωταει.

Η myo ειναι αριστη αλλα δεν ειναι 100% whey. Σε κοβω για οπαδο Optimum παντως.Αυτη που με ειχε εκπληξει ως εταιρεια παντως και ισως ειναι αδικημενη, ειναι η Twinlab.
Το pump250 δοκιμασα μια φορα, αλλα οκ καταλαβαινεις, νιτρικο, pumps αλλα το συνηθιζεις και δεν προσφερει και κατι νομιζω.
Καμια πολυβιταμινη πρεπει να παρω παλι μ φαινεται.
Γενικα δεν ειμαι οπαδος των δισετ τρισετ superset γιγαντοσετ . Ειμαι υπερ των πολυ μικρων δειαλειματων . Τωρα για τις γαλλικες παλια τις επαιζα με superset με εκτασεις στην στραβομπαρα αλλα οι ασκησεις που θεωρω οτι πιανουν ολο το ευρος του τρικεφαλου σε μενα ειναι αυτες . Μα ασε που εκτος απο καθε σωμα οτι αντιδρα διαφορετικα δεν γινεται εγω που προπονουμαι 3-4 χρονια εντατικα και σοβαρα να κανεις το ιδιο προγραμμα με το δικο μου και ουτε αυτο που ακουω αυτο το προγραμμα το εκανε ο Coleman στα καλα του . Ο Coleman εκτος απο τοσα χρονια προπονησης εμπειριας εχει και ενα στολο απο πισω του ανθρωπων που τον συμβουλευουν σε διαφορα πραγματα .
Για την πρωτεινη φιλε με πετυχες 100% . Αν και επιλεγω και την Dymatize λογο καποιων προσφορων ειναι πανω κατω ιδιες . Γενικα δεν κοιταω ποτε την μαρκα αλλα τα συστατικα που πανω κατω ολες οι whey ειναι ιδες . Πολυβιταμινη οταν γυνμναζεσαι ειναι must . Τωρα για τα νιτρικα δεν ειμαι λατρεις ασε που μου προκαλουν πονοκεφαλους και εχουν αργιρινη οπου δεν εχω διαβασει και τα καλυτερα για την συγκεκριμενη ουσια ... Εμενα παντος με ζαλιζουν τα νιτρικα μου κανει τρελη ταχυπαλμια οποτε τα αποφευγω γιατι γνωριζω τι κανουν ακριβως και δεν μου προκαλουν ουτε το ψυχολογικο οτι κοιτα αυτο θα σε κανει να σηκωσεις τρελα κιλα ... Λιγο πριξιμο και λιγο εντονοτερη φλεβικοτητα .

Άβαταρ μέλους
Flexy
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 08 Ιαν 2009, 02:58
Τοποθεσία: Άγνωστο

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Flexy »

SThom έγραψε:Οπως ειπα και νωριτερα,ουτε εγω ειμαι ειδικος,ουτε εχω ασχοληθει με το θεμα εντατικα για να πεις οτι εχω την Χ εμπειρια,πριν 15 χρονια περιπου ειχα κανει μια δοκιμη με πρωτεινη και δεν καταλαβα κατι οποτε η προσωπικη αποψη καθε αλλο παρα αντικειμενικη ειναι...

Οσο αφορα τις εξετασεις του οργανισμου σε εναν "συμπληρωμενο" διατροφικα ανθρωπο και σε εναν ανθρωπο με κανονικη αλλα αγνη(εννοω σπιτικη και οχι με σαβουρες) διατροφη,ειμαι 120% σιγουρος οτι ο δευτερος θα ειναι πολυ πιο υγιης για ολους τους ευνοητους λογους(η φυση δεν αντικαθισταται με τιποτα οπως και να το κανουμε).
Το παραδειγμα με πιτσες,γυρους,κλπ δεν το συζηταω καθως δεν εχει αντικρυσμα στην παρουσα φαση.
Δεχομαι οτι το ατομο που θα αρκειται σε μια πληρη διατροφη χωρις συμπληρωματα δεν προκειται να εχει την μυικη αναπλαση που θα εχει ο ντοπαρισμενος αλλα ολα εχουν καποιο τιμημα.

Οσο αφορα τις παρενεργειες και την σωστη εφαρμογη της εκαστοτε τεχνικης διατροφης,δυστυχως οπως πολυ σωστα ειπατε,ολοι μας ειμαστε της τελευταιας στιγμης.
Δυστυχως ομως το να ακολουθησεις ενα σωστο διατροφικο προγραμμα για τα υπολοιπα 30 χρονια της ζωης σου(θεωρω οτι μεχρι τα 15 εχεις μεγαλωσει με αναλογα σωστη διατροφη) ειναι παρα πολυ δυσκολο εως απιθανο(βλεπε καταστασεις,κλπ).
Οποτε σε ολες τις περιπτωσιες τα συμπληρωματα δεν θα ειναι μερος της ζωης/αναπτυξης σου αλλα θα επηρρεασουν τον μεταβολισμο σου με οτι συνεπαγεται αυτο.Αναποφευκτα η ισορροπιες θα μεταβληθουν δηλαδη...

Για την μυικη δυναμη "φουσκωτων",πιο μεγαλο ανεκδοτο δεν υπαρχει...Εχω δει τοσα παραδειγματα στην ζωη μου με φουσκωτους που ειμαι σιγουρος οτι δεν προκειται για συγκυρια οτι το φουσκωμα ειναι εντελως ασχετο με την πραγματικη μυικη δυναμη. :sm11:
Δεν λεω οτι ο mr Universe θα ειναι λαπας αλλα σε συγκριση με εναν αλλον καθαρα πρακτικο τυπο που λιωνει σε γυμναστηρια ή αθλητισμο,ναι,θα ειναι αρκετα πιο αδυναμος.

Τεσπα,η αληθεια σιγουρα ειναι καπου στην μεση και ολα λιγο βοηθουν,λιγο καταστρεφουν αλλα σε καθε περιπτωση πρεπει να ξερεις συνειδητα τι θες να κανεις και οχι να κανεις κατι γιατι απλα ειναι μοδα.
Γενικα η χρηση συμπληρωματων ειναι μονοδρομος σε καποιες περιπτωσεις αλλα απο την αλλη ποτε δεν ξερεις μεχρι που θα το τραβηξεις ή τι θα σου αφησει πισω...
Με βρισκεις απολυτα συμφωνω μια πρωτεινη απο μονη της δεν κανει τιποτα . Τι να φας ασπραδια απο αυγο τι να φας whey το ιδιο πραγμα ειναι απλα η αποροφισιμοτητα της whey γινεται σε ποιο γρηγορο ρυθμο . Αλλα whey εχει και το ανθοτυρο οποτε αν φας ανθοτυρο ειναι το ιδιο πραγμα .

Τωρα σε αυτο διαφωνω ενας ανθρωπος που τρωει σπιτικα φαγητα δεν προσεχει ποσοτητες δεν γυμναζεται και οταν μιλαμε για Ελληνικη κουζινα οπου τα λιπαρα συνηθως ξεπερνανε τα φυσιολογικα ορια και δεν μιλαμε για τα καλα λιπαρα αλλα για κορεσμενα και trans λιπαρα οπου μονο καλο δεν κανουν στην καρδια ... Ενας ανθρωπος που συμπληρωνει την διατροφη του με τα απαραιτητα συμπληρωματα οπως πολυβιταμινες πρωτεινη ακομα και κρεατινη δεν εχει να φοβαται κατι ... Εγω παντος επειδη την ειχα αυτη την συζητηση και παλιοτερα με ενα γνωστο μου οπου δεν εκανε καποια τρελη ζωη εμενα οι εξετασεις μου που το ριχνω και λιγο εξω ηταν ολες normal ενω εκεινος ειχε ανεβασμενα . Φυσικα παιζει ρολο και η προδιαθεση αλλα απλα εφερα ενα παραδειγμα ...
Επισης μυικη αναπλαση καποιος που απλα τρωει ενα ικανοποιητικο νουμερο πρωτεινης που ητε προερχεται απο γαλακτομικα ητε απο συμπληρωματα ητε απο κρεας γενικα ζωικη πρωτεινη θα εχει μυικη υπερτροφια αρκει να υπαρχει το ερεθισμα της προπονησης . Η πρωτεινη δεν ειναι ντοπα τα συμπληρωματα πρωτεινες κρεατινες αμινοξεα δεν ειναι ντοπα . Σιγουρα υπαρχουν συμπληρωματα που τα πουλιουνται αλλα στην ουσια ειναι προορμονες οπου ειναι ντοπες ... Ακομα και χωρις υδατανθρακα στην διατροφη πρωτεινοσυνθεση θα γινει . Σιγουρα το να εισαι σε ενα πλανο διατροφης ολη σου την ζωη ειναι αδυνατο . Αλλα ειναι θεμα συνηθειας ... Δηλαδη παντου οπου και να πας θα βρεις κατι να φας που δεν θα ειναι υπερβολη ... Ακομα και πατατες τηγανιτες μπορεις να εχεις στο διατροφολογιο σου αν υπαρχει θερμιδικο ελλειμα για να αναπληρωσεις θερμιδες . Τωρα ο μεταβολισμος σου σιγουρα θα καλυτερεψει αν περνεις συμπληρωματα ... Αν τρως ανα 3-4 ωρες φαγητο λογικες ποσοτητες τοτε ο μεταβολισμος σου θα χτυπαει peak . Αν ομως πας και γουρουνιαζεις σε ενα γευμα και τρως 1500-2000 θερμιδες και ολη την μερα εισαι νυστικος αντε ο μεταβολισμος σου να ειναι σε εγρηγορση . Το μονο πραγμα που μπορει να επιρεασει αμεσα τον μεταβολισμο - θυροειδη ειναι ουσιες τυπου Τ3 και καποιες αλλες παραγωγες ουσιες της Τ3 βλεπε Τ2 . Ναι αυτες οι ουσιες ειναι αναβολικα ... Τωρα για την μυικη δυναμη των φουσκωτων συγνωμη αλλα ποτε δεν πηγα γυνναστηριο για να ειμαι ο νταβατζης της παρεας που θα φοβιζει τον κοσμο . Ποτε δεν εχω προκαλεσει φασαρια και παντα προσπαθω να ηρεμω τα πραγματα οχι γιατι φοβαμαι αλλα γιατι ετσι πιστευω στο πνευμα του αθληματος .
Γενικα ειναι αυτο που λεω και δεν προσπαθω να αλλαξω σε κανεναν γνωμη μιλαω σε πολυ φιλικο επιπεδο και γενικα μου αρεσει να κανω τετοιες συζητησεις με ανθρωπους για να δειχνω απλα τα πιστευω μου με την μικρη εμπειρια που εχω γιατι ετσι μου διδαξαν και εμενα οι δασκαλοι μου . Παιδια ειναι αλλο πραγματα τα συμπληρωματα αλλο πραγμα οι εργογονες ουσιες ειναι 2 διαφορετικοι δρομοι . Αν δεν ακολουθεις το μοτιβο ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ - ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ οτι συμπληρωμα και να περνεις ειναι σαν να μην το περνεις . Ακομα και ατομα που βλεπεται στο δρομο φορητες ντουλαπες μην τους ξεχωριζεται ολους σε ατομα που περνουν ουσιες και εγιναν ετσι καποια ατομα ειναι αξια σεβασμου γιατι παιζει ρολο τι χρηση κανουν ... υπαρχουν ατομα που βαρανε με οποιο κοστος και υπαρχουν ατομα που ειναι 10 φορες ποιο πειθαρχειμενα σε ενα κυκλο στο τι τρωνε για να εχουν τις λιγοτερες παρενεργιες απο το φαρμακο και να εχουν μια ασφαλη χρηση .

Άβαταρ μέλους
koscross
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1597
Εγγραφή: 02 Ιαν 2008, 22:57
Αυτοκίνητο: SAXO 1.6 MK2
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από koscross »

Ποια ουσια ειναι τα νιτρικα ρε παιδια?

Άβαταρ μέλους
SThom
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11997
Εγγραφή: 19 Απρ 2006, 13:23
Αυτοκίνητο: Πεζο(ς)
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από SThom »

Flexy έγραψε: Τωρα σε αυτο διαφωνω ενας ανθρωπος που τρωει σπιτικα φαγητα δεν προσεχει ποσοτητες δεν γυμναζεται και οταν μιλαμε για Ελληνικη κουζινα οπου τα λιπαρα συνηθως ξεπερνανε τα φυσιολογικα ορια και δεν μιλαμε για τα καλα λιπαρα αλλα για κορεσμενα και trans λιπαρα οπου μονο καλο δεν κανουν στην καρδια ... Ενας ανθρωπος που συμπληρωνει την διατροφη του με τα απαραιτητα συμπληρωματα οπως πολυβιταμινες πρωτεινη ακομα και κρεατινη δεν εχει να φοβαται κατι ... Εγω παντος επειδη την ειχα αυτη την συζητηση και παλιοτερα με ενα γνωστο μου οπου δεν εκανε καποια τρελη ζωη εμενα οι εξετασεις μου που το ριχνω και λιγο εξω ηταν ολες normal ενω εκεινος ειχε ανεβασμενα . Φυσικα παιζει ρολο και η προδιαθεση αλλα απλα εφερα ενα παραδειγμα ...
Οχι,δεν με καταλαβες παλι...Ειτε τρως εξω απο το σπιτι σαβουρες,ειτε τρως μεσα στο σπιτι βλακειες,αυτο δεν προκειται να κανει τα πραγματα καλα.
Αυτο που λεω ειναι να τρως στο σπιτι κανονικα και με προσοχη,δηλαδη οτι μπορει να χρειαζεται ο οργανισμος απο σαλατες,φρουτα,κρεας,ψαρια,αυγα,οσπρια,κλπ,κλπ χωρις να κανεις τις κλασσικες μλκιες που κανουμε ολοι,εννοωντας οχι πατατες με κρεας μαζι ή να βουτας ψωμια στα λαδια,σαλτσες,κλπ...
Η ποιοτητα των προιοντων που χρησιμοποιουμε στο σπιτι ειναι κατα γενικη ομολογια πολυ καλη.
Η ελληνικη κουζινα εχει πλουσιο μενου με πολλες εναλλακτικες οποτε το να μεινεις "ξεκρεμαστος" απο επιλογες ειναι καπως δυσκολο.
Οποτε το να εχεις εναν υγιη οργανισμο δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φαινεται γενικα και ολα αυτα χωρις κατιφοβερο απο θεμα κοστολογιου ή χρησιμοποιωντας καποιο συμπληρωμα.
Υπο αυτες τις προυποθεσεις οι εξετασεις ενος τετοιου ατομου δεν εχουν κανενα προβλημα και σιγουρα θα ειναι καλυτερες και πιο φυσιολογικες απο καποιον που συμπληρωνει τα γευματα του με οτιδηποτε.
Προσοχη!Δεν εννοω οτι με κριτηρια αναπτυξης θα ειναι καλυτερα απο αυτον που παιρνει "ουσιες" αλλα σαν οργανικη επιβαρυνση και φυσικη αναπτυξη του οργανισμου σιγουρα θα ειναι πολυ λιγοτερο ταλαιπωρημενος. :sm11:
Εννοειται βεβαια οτι η γυμναστικη ειναι στο καθημερινο του προγραμμα,οχι δηλαδη οτι μονον με διατροφη θα πετυχεις το ιδανικο.

Flexy έγραψε: ... Τωρα για την μυικη δυναμη των φουσκωτων συγνωμη αλλα ποτε δεν πηγα γυνναστηριο για να ειμαι ο νταβατζης της παρεας που θα φοβιζει τον κοσμο . Ποτε δεν εχω προκαλεσει φασαρια και παντα προσπαθω να ηρεμω τα πραγματα οχι γιατι φοβαμαι αλλα γιατι ετσι πιστευω στο πνευμα του αθληματος .
Γενικα ειναι αυτο που λεω και δεν προσπαθω να αλλαξω σε κανεναν γνωμη μιλαω σε πολυ φιλικο επιπεδο και γενικα μου αρεσει να κανω τετοιες συζητησεις με ανθρωπους για να δειχνω απλα τα πιστευω μου με την μικρη εμπειρια που εχω γιατι ετσι μου διδαξαν και εμενα οι δασκαλοι μου .
Δεν το εννοουσα ετσι βρε,ασχετο το νταβατζιλικι με ολα τα υπολοιπα. :PDT_au:
Το ειπα απο πλευρας οτι στην προκειμενη περιπτωση,αλλο το styling με bodykits και αλλο το engine tuning(αντιλαμβανεσαι πως το εννοω). :smile4:
Die with your boots on...

Άβαταρ μέλους
Flexy
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 08 Ιαν 2009, 02:58
Τοποθεσία: Άγνωστο

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Flexy »

Οχι,δεν με καταλαβες παλι...Ειτε τρως εξω απο το σπιτι σαβουρες,ειτε τρως μεσα στο σπιτι βλακειες,αυτο δεν προκειται να κανει τα πραγματα καλα.
Αυτο που λεω ειναι να τρως στο σπιτι κανονικα και με προσοχη,δηλαδη οτι μπορει να χρειαζεται ο οργανισμος απο σαλατες,φρουτα,κρεας,ψαρια,αυγα,οσπρια,κλπ,κλπ χωρις να κανεις τις κλασσικες μλκιες που κανουμε ολοι,εννοωντας οχι πατατες με κρεας μαζι ή να βουτας ψωμια στα λαδια,σαλτσες,κλπ...
Καλα κανεις δεν μπορει να πει οτι δεν μπορει να κανει μια τυπικη διατροφη με φαγητα . Οποιος το πει λεει ψεματα . Το θεμα μου ειναι αλλου οτι ητε φας ασπραδια η πιεις whey protein η διαφορα που υπαρχει ειναι μονο στην απορροφισημοτητα της . Δηλαδη η πρωτεινη σαν συμπληρωμα απλα ειναι ενα επεξεργασμενο τροφημα οπως τοσα αλλα που κυκλοφορουν στο σουπερμαρκετ .
Η ποιοτητα των προιοντων που χρησιμοποιουμε στο σπιτι ειναι κατα γενικη ομολογια πολυ καλη.
Η ελληνικη κουζινα εχει πλουσιο μενου με πολλες εναλλακτικες οποτε το να μεινεις "ξεκρεμαστος" απο επιλογες ειναι καπως δυσκολο.
Οποτε το να εχεις εναν υγιη οργανισμο δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φαινεται γενικα και ολα αυτα χωρις κατιφοβερο απο θεμα κοστολογιου ή χρησιμοποιωντας καποιο συμπληρωμα.
Ακριβως συμφωνω μαζι σου οτι ειναι και θεμα κοστολογιου . Δηλαδη η πρωτεινη συμπληρωμα κοστιζει τοσο και αν θες να βγαλεις ενα κουτι πρωτεινης σε κοτοπουλο το κοστολογιο ανεβαινει αρκετα . :smile17:
Υπο αυτες τις προυποθεσεις οι εξετασεις ενος τετοιου ατομου δεν εχουν κανενα προβλημα και σιγουρα θα ειναι καλυτερες και πιο φυσιολογικες απο καποιον που συμπληρωνει τα γευματα του με οτιδηποτε.
Αν απλα γυμναζεται και τρωει υγειηνα ; Παντος αν συμπληρωνει σωστα την διατροφη του ο αλλος που γυμναζεται και δεν κανει υπερβολες . Τυπου να περνει 4 φορες το βαρος του σε πρωτεινη λογικο ειναι το νεφρο καποια στιγμη να παραδωσει το πνευμα του . Αλλα πλεον με ολα αυτα που τρωμε και την μολυνση που υπαρχει θεωρω την πρωτεινη ακρος ακινδυνη και αυτο το λεω γιατι περνω ασταματητα αλλα με πολυ προσεγμενο διατροφολογιο .... Εγω δηλαδη περισσοτερο φοβαμαι οταν κρεπαλιαζω και τρωω οτι βρω μπροστα μου παρα την πρωτεινη . :smile17:
Προσοχη!Δεν εννοω οτι με κριτηρια αναπτυξης θα ειναι καλυτερα απο αυτον που παιρνει "ουσιες" αλλα σαν οργανικη επιβαρυνση και φυσικη αναπτυξη του οργανισμου σιγουρα θα ειναι πολυ λιγοτερο ταλαιπωρημενος. :sm11:
Εννοειται βεβαια οτι η γυμναστικη ειναι στο καθημερινο του προγραμμα,οχι δηλαδη οτι μονον με διατροφη θα πετυχεις το ιδανικο.
Εγω θα φερω παλι 2 παραδειγματα . :smile17:
Λοιπον ας ξεκαθαρισω οτι θεωρω την πρωτεινη σαν συμπληρωματα οτι πρεπει να χρησιμοποιηται οσο λιγοτερο γινεται οχι για καποιο κινδυνο αλλα γιατι οπως και να το κανουμε αλλα θρεπτικα στοιχεια εχει ενα κοτοπουλο και αλλα η σκονη . Εγω αν θες να σου πω ποιος θα δει καλυτερα αποτελεσματα στο γυμναστηριο με εναν που περνει συμπληρωματα και με εναν που τρωει το φαγακι του ; Αυτος που θα χρονισει σωστα πρωτεινη υδατανθρακα λιπαρα .

Ας επεκταθω λιγο πανω σε αυτο . Οι πρωτεινες χωριζονται σε καποιες κατηγοριες , δεν θα επεκταθω σε υποκατηγοριες απλα θα αναφερω τις ποιο γνωστες (Whey,Casein,Αυγου) υπαρχουν πολλα ειδη whey protein αλλα δεν νομιζω να μας ενδιαφερει οπως υπαρχει και η πρωτεινη σογιας που δεν μας ενδιαφερει παλι . Λοιπον το θεμα σε ενα ισσοροπημενο διατροφολογιο ειναι αναλογα με τις αναγκες του οργανισμου τι πρωτεινη θα περνουμε μεσα στην ημερα . Δηλαδη η whey απορροφαται ποιο γρηγορα απο ολες μετα ακολουθει σε ταχυτητα απορροφησης η πρωτεινη των αυγων και η ποιο αργη με διαφορα ειναι η casein . Τωρα ο υδατανθρακας χωριζεται σε 3 κατηγοριες χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη μεσαιου γλυκαιμικου δεικτη και υψηλου γλυκαιμικου δεικτη . Γενικα οσο ο υδατανθρακας ειναι υψηλου γλυκαιμικου δεικτη τοσο μεγαλυτερα insulin spike εχουμε . Γενικα οταν θελουμε να χανουμε κιλα θελουμε να εχουμε σταθερη την ινσουλινη και οχι ξεσπασματα . Επισης και τα λιπαρα διαχωριζονται σε καποιες κατηγοριες μονοακορεστα πολυακορεστα κορεσμενα και trans λιπαρα . ΤΑ ΛΙΠΑΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΙΟ ειδικα για να χανεις κιλα ειναι οτι καλυτερο . Ασε που στους αντρες ανεβαζει και τα επιπεδα τεστοστερονης . (Αν δεν κανω λαθος η τεστοστερονη συνδεεται με την χοληστερολη αλλα κραταω μια επιφυλαξη σε αυτα οπως για το καθε τι που γραφω γιατι δεν ειμαι γιατρος απλα εχω ασχοληθει και εκφερω μια αποψη)

Λοιπον ολο αυτο εγινε για να δειξω ειναι οτι υπαρχουν πολλες τροφες που ο οργανισμος της αντιλαμβανεται διαφορετικα . Αν βρεις πως πρεπει να χρονισεις καθε τροφη συμφωνα με το τι πρωτεινη χρειαζεσαι τι υδατανθρακα χρειαζεσαι αν στο συγκεκριμενο γευμα χρειαζεσαι λιπαρα γιατι τα λιπαρα μειωνουν την ταχυτητα απορροφησιμοτητας των τροφων τοτε αυτος θα δει τα καλυτερα αποτελεσματα ητε παρει πρωτεινες που υποσχονται (4 μυικα κιλα σε ενα μηνα) (Προς φιλο Sthmom αυτο το 4 καθαρα μυικα κιλα στους bodybuilder ακουγεται οπως σε εσενα ενα μπουμπακι με reprofile εβγαλε 200 ροδα :smile17:) . Επειδη αναφεραμε και τα μυικα κιλα εκτος απο την αρχη που βαζεις γρηγορα καποια μυικα κιλα μετα αντε να βαζεις απο 2-4 μυικα κιλα το χρονο αν τα κανεις ολα τελεια . Μιλαω για καθαρα μυικα κιλα !
Δεν το εννοουσα ετσι βρε,ασχετο το νταβατζιλικι με ολα τα υπολοιπα. :PDT_au:
Το ειπα απο πλευρας οτι στην προκειμενη περιπτωση,αλλο το styling με bodykits και αλλο το engine tuning(αντιλαμβανεσαι πως το εννοω). :smile4:
Ναι προς Θεου δεν λεω οτι ειπες αυτο . :smile10:
Απλα και εγω ειμαι πολυ κατα σε παιδια οταν ακουω ατακες τυπου σε ενα χρονο αυτο θα τον βαζω κατω ! Οτι καποιος κανει 100 κιλα παγκο δεν σημαινει οτι αυτος που κανει 80 εχει προβλημα . Ειναι καθαρα νευρομυικη διεγερση σε καθε ανθρωπο οπου παιζει ρολο παρα πολυ και η πιεση του . Ολοι εχουμε τσαντιστει καποια στιγμη και ειμαστε ετοιμη να εκραγουμε τοτε αν εχετε χρονο να παρατηρησετε πιεση η ακομα και τους παλμους . (Τι λεω τωρα θα τσαντιζεσαι και θα μετρας πιεσης η παλμους :smile17: )

Οσο για το παραδειγμα που εγραψες ολα τα λεφτα . :smile17:

Άβαταρ μέλους
Flexy
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 08 Ιαν 2009, 02:58
Τοποθεσία: Άγνωστο

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Flexy »

koscross έγραψε:Ποια ουσια ειναι τα νιτρικα ρε παιδια?
Στις κρεατινες νεας γενιας κατατασσεται .

Άβαταρ μέλους
stentor
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 23:22
Αυτοκίνητο: Force Blanche
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Γαλάτσι,Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από stentor »

Παπαρια τιγκαρισμενα αργινινη-ορνιθινη ειναι κι απο κει και περα βαζουν διαφορα.

Άβαταρ μέλους
Flexy
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 08 Ιαν 2009, 02:58
Τοποθεσία: Άγνωστο

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Flexy »

stentor έγραψε:Παπαρια τιγκαρισμενα αργινινη-ορνιθινη ειναι κι απο κει και περα βαζουν διαφορα.
Εγω παντος την αργιρινη επειδη εχω διαβασει ερευνες απλα ουτε να την βλεπω δεν θελω !

Άβαταρ μέλους
biliou555
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 488
Εγγραφή: 14 Δεκ 2006, 18:42
Αυτοκίνητο: Citroen Saxo 1.1 mk2
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Βέλο Κορινθίας

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από biliou555 »



Ένα χαλαρό προγραμματάκι γυμναστικής... οι τύποι μάλλον μας κάνουν πλάκα...
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Prospero
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 815
Εγγραφή: 06 Ιουν 2009, 23:28
Αυτοκίνητο: Peugeot 106 Rallye 16V..
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη...

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Prospero »

τι λετε ρε??!!!τι κανουν ρε τα τερατα?!!!!
"niente accade per caso"

Άβαταρ μέλους
pizzaguy
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1779
Εγγραφή: 30 Δεκ 2007, 16:45
Φύλο: Άντρας

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από pizzaguy »

Όντως είναι απίστευτοι,αλλά έχουν και μια μυική μάζα πάνω τους.

ΑΥΤΟΣ??
ΕικόναΕικόνα

Η βλ@κεία δεν είναι αναπηρία...

Ο αισιόδοξος βλέπει μια ευκαιρία σε κάθε κίνδυνο. Ο απαισιόδοξος βλέπει έναν κίνδυνο σε κάθε ευκαιρία..

Άβαταρ μέλους
biliou555
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 488
Εγγραφή: 14 Δεκ 2006, 18:42
Αυτοκίνητο: Citroen Saxo 1.1 mk2
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Βέλο Κορινθίας

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από biliou555 »

Αυτος παίζει να ασχολείται με ενόργανη γυμναστική. Μονόζυγο, δίζυγο, κρίκους κ τα σχετικά.
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
petsax
Επίτιμο Μέλος*
Επίτιμο Μέλος*
Δημοσιεύσεις: 1061
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 09:12
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Aγ.Δημητριος -Μπραχαμι
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από petsax »

Καλημερα σε ολα τα ανυσηχα μελη του κλαμπ....
Διαβαζα τοση ωρα ολο αυτο το thread και εβγαλα ενα συμπερασμα που δεν τεριαζει σε αυτα που γραφετε...
Καταρχιν αυτος που θελει να κανει γυμναστικη και διατροφη πρεπει πανω απολα να ειναι ατομο συνηδητοποιημενο και με πολυ πιθαρχεια.
Οτι και να παρει σαν υποκαταστατο κανεις ειναι παντα υποκαταστατο -βοηθημα και τιποτε παραπανω.
Τα βοηθηματα ειναι για ατομα τα οποια ξερουν τι πραγματικα θελουν να πετυχουν...
Διαβασα για κρεατινε-προτεεινες λιποδιαλυτες και πολλα...
Παιδια δεν ειναι για ολους αυτα και για καθε περιπτωση...
Καταρχην ενα απλο παραδειγμα θα σας πω.Οι λιποδιαλυτες οι "καλοι"και λεω ετσι διοτι οι πραγματικοι εχουν μεσα καφεινη εφεδρινη ασπιρινη δεν υπαρχουν ποια και αν τους βρεις τους παιρνεις μεσω γνωστου τον γνωστο κλπ.Αυτοι απαγορεφτηκαν διοτι και η κουτση μαρια επερνε λιποδιαλυτη για να χασει και καλα κιλα...
Οι λιποδιαλυτες εχουν να κανουν πολυ με την αλλαγη του μεταβολισμου και ειδικα αν ειναι θερμογενετικοι εχουν ακομη ποιο καλη επιδραση αλλα πρεπει το ατομο που θα τους παρει να ειναι ηδη πολυ γυμνασμενο απο αεροβικης πλευρας να αντεχει η καρδια να ειναι γυμνασμενη διοτι ολα αυτα επιδρουν στην αυξηση της αρτιριακης πιεσεως και ολα σαφως στο τελος διυλιζονται στο συκωτι.
Ολα εχουν ακομη και στα πολυ γυμνασμενα ατομα επιπτωσεις οργανικες...
Οι αρχαιοι δεν επερναν φαρμακα για να φτιαξουν το πολυ τελειο και φυσικο σωμα τους,δουθλευαν πολυ σκληρα σηκωναν τα παντα με τα χερια και ετρωγαν καλα...
Ολα αυτα τα υποκαταστατα βγηκαν για το bodybuilding που σαφως σε εβρυτερη μεταφραση ειναι χτισιμο του σωματος και πραγματικα για να χτισεις ενα σωμα μποντι μπιλντερ πρεπει να ξεφυγεις απο το φυσικο.
Ο ανθρωπος εξελισεται μεχρι καποιο σημειο μυικα μετα γιανα το ξεπερασει αυτο θελει υποβοηθηματα..
Ολα τα αγαθα αποκουνται με πολυ κοπο και φοβερο πονο και ιδρωτα και θυσιες και οχι σε μια περιοδο Μαϊου-ιουλιου που θελουμε να παμε στην θαλασσα να ειμαστε φετες...
Οτι αποκτας δια ης γρηγορης οδου τοσο γρηγορα το χανεις κιολας και με συναιπιες σοβαροτερες οπως αλλαγη μεταβολισμου συνεχης αποθυκευση λιπους και πολλα αλλα...
Η δουλεια μου ειναι σαφως εκπεδευτης πολεμικων τεχνων και αμμεση επαφη με με γυμναστικη του σωματος και του πνευματος...
Ο ανθρωπος για να μπορει να γυμνασει το σωμα του πρεπει πρωτα να γυμνασει το μυαλο του, να καλιεργησει την θεληση του την πιθαρχεια του και αυτα που ανεφερα στην αρχη.
Για καθε πληροφορια ειμαι διαθεσιμος και οποιος ενδοιαφερεται για καποια πολεμικη τεχνη ας επικοινωνει μαζι μου.

tragakis@yahoo.com

Mε εκτιμιση Πετρος Τραγακης
Εικόνα
'Oποιος δεν μπορεί να κάνει τέχνη,κάνει κριτική!!!

Άβαταρ μέλους
petsax
Επίτιμο Μέλος*
Επίτιμο Μέλος*
Δημοσιεύσεις: 1061
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 09:12
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Aγ.Δημητριος -Μπραχαμι
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από petsax »

Οποιος επιθυμει περισσοτερες πληροφοριες μπορει να με κανει add στο facebook....

http://www.facebook.com/?ref=home#!/peter.tragakis" onclick="window.open(this.href);return false;
Εικόνα
'Oποιος δεν μπορεί να κάνει τέχνη,κάνει κριτική!!!

Άβαταρ μέλους
Flexy
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 08 Ιαν 2009, 02:58
Τοποθεσία: Άγνωστο

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Flexy »

petsax έγραψε:Καλημερα σε ολα τα ανυσηχα μελη του κλαμπ....
Διαβαζα τοση ωρα ολο αυτο το thread και εβγαλα ενα συμπερασμα που δεν τεριαζει σε αυτα που γραφετε...
Καταρχιν αυτος που θελει να κανει γυμναστικη και διατροφη πρεπει πανω απολα να ειναι ατομο συνηδητοποιημενο και με πολυ πιθαρχεια.
Οτι και να παρει σαν υποκαταστατο κανεις ειναι παντα υποκαταστατο -βοηθημα και τιποτε παραπανω.
Τα βοηθηματα ειναι για ατομα τα οποια ξερουν τι πραγματικα θελουν να πετυχουν...
Διαβασα για κρεατινε-προτεεινες λιποδιαλυτες και πολλα...
Παιδια δεν ειναι για ολους αυτα και για καθε περιπτωση...
Καταρχην ενα απλο παραδειγμα θα σας πω.Οι λιποδιαλυτες οι "καλοι"και λεω ετσι διοτι οι πραγματικοι εχουν μεσα καφεινη εφεδρινη ασπιρινη δεν υπαρχουν ποια και αν τους βρεις τους παιρνεις μεσω γνωστου τον γνωστο κλπ.Αυτοι απαγορεφτηκαν διοτι και η κουτση μαρια επερνε λιποδιαλυτη για να χασει και καλα κιλα...
Οι λιποδιαλυτες εχουν να κανουν πολυ με την αλλαγη του μεταβολισμου και ειδικα αν ειναι θερμογενετικοι εχουν ακομη ποιο καλη επιδραση αλλα πρεπει το ατομο που θα τους παρει να ειναι ηδη πολυ γυμνασμενο απο αεροβικης πλευρας να αντεχει η καρδια να ειναι γυμνασμενη διοτι ολα αυτα επιδρουν στην αυξηση της αρτιριακης πιεσεως και ολα σαφως στο τελος διυλιζονται στο συκωτι.
Ολα εχουν ακομη και στα πολυ γυμνασμενα ατομα επιπτωσεις οργανικες...
Οι αρχαιοι δεν επερναν φαρμακα για να φτιαξουν το πολυ τελειο και φυσικο σωμα τους,δουθλευαν πολυ σκληρα σηκωναν τα παντα με τα χερια και ετρωγαν καλα...
Ολα αυτα τα υποκαταστατα βγηκαν για το bodybuilding που σαφως σε εβρυτερη μεταφραση ειναι χτισιμο του σωματος και πραγματικα για να χτισεις ενα σωμα μποντι μπιλντερ πρεπει να ξεφυγεις απο το φυσικο.
Ο ανθρωπος εξελισεται μεχρι καποιο σημειο μυικα μετα γιανα το ξεπερασει αυτο θελει υποβοηθηματα..
Ολα τα αγαθα αποκουνται με πολυ κοπο και φοβερο πονο και ιδρωτα και θυσιες και οχι σε μια περιοδο Μαϊου-ιουλιου που θελουμε να παμε στην θαλασσα να ειμαστε φετες...
Οτι αποκτας δια ης γρηγορης οδου τοσο γρηγορα το χανεις κιολας και με συναιπιες σοβαροτερες οπως αλλαγη μεταβολισμου συνεχης αποθυκευση λιπους και πολλα αλλα...
Η δουλεια μου ειναι σαφως εκπεδευτης πολεμικων τεχνων και αμμεση επαφη με με γυμναστικη του σωματος και του πνευματος...
Ο ανθρωπος για να μπορει να γυμνασει το σωμα του πρεπει πρωτα να γυμνασει το μυαλο του, να καλιεργησει την θεληση του την πιθαρχεια του και αυτα που ανεφερα στην αρχη.
Για καθε πληροφορια ειμαι διαθεσιμος και οποιος ενδοιαφερεται για καποια πολεμικη τεχνη ας επικοινωνει μαζι μου.

tragakis@yahoo.com

Mε εκτιμιση Πετρος Τραγακης

Καλα πανω κατω τα ιδια πραγματα νομιζω οτι λεμε ολοι . Τωρα δεν καταλαβαινω καποια πραγματα . Γιατι κατατασεις την κρεατινη και την πρωτεινη σαν βλαβερες ουσιες ; Δηλαδη ποια η διαφορα στο να φας ασπραδια η να πιεις πρωτεινη ; Οι υπερβολες ειναι αυτες που κανουν μια ουσια βλαβερη . Ακομα και το νερο σε μεγαλες ποσοτητες ειναι επικυνδινο . Οριστε και η ερευνα αν δεν με πιστευεις

http://metavolismos.com/?p=218" onclick="window.open(this.href);return false;

Τωρα σε αυτο που ειπες οτι τους λιποδιαλυτες τους απαγορευσαν γιατι μπορουσε να περνει ο καθενας και εχανε κιλα . Διαφωνω καθετα ! Η Εφεδρινη σε ατομα που εχουν προβλημα με την καρδια μπορει να προκαλεσει οπως ειπες και εσυ παραπανω διαφορα προβληματα και να σε αφησει στο τοπο . Τωρα αν περνεις ECA εφεδρινη ασπρινη καφεινη αντε να σου ανεβασει τις καυσεις 100-200 θερμιδες την ημερα αμελητεο νουμερο αν σκεφτουμε οτι ενα κιλο λιπος εχει 3600 θερμιδες τοτε ειναι ενα 1 κιλο το μηνα επιπλεον . Σιγουρα υπαρχουν ορια στην σωματικη διαπλαση αλλα κανεις δεν εχει φτασει τα συγκεκριμενα ορια και να μπηκε μετα στο φαρμακο . Εγω γνωριζω ατομο που γυμναζεται 12 χρονια φυσικα με αυστηρη διατροφη και σωστη γυμναστικη και καθε φορα που τον εβλεπα ειχε αλλαγες . Σιγουρα μετα χρονια απο εκει που μπορουσες να βαλεις 3-4 μυικα καθαρα κιλα το χρονο να βαζεις 0,5-1-2 αλλα σιγουρα βαζεις . Τωρα με το φαρμακο διαφωνω οτι θελει σκληρη δουλεια . Ακομα και να ΜΗΝ γυμναζεσαι και να βαζεις καποια ποσοτητα τεστοστερονης θα υπαρχει μυικη αναπτυξη . Φυσικα αυτο δεν αναιρει ανθρωπους που εχουν φτιαξει σωματα και με φαρμακα γιατι αν δεν κανεις διατροφη και σωστη γυμναστικη δεν κανεις τιποτα . Υπαρχουν πολλοι τομεις που μπορει καποιος να βαλει φαρμακο . Σιγουρα υπαρχει και η ασφαλη οδος γιατι ολα αυτα τα χρονια διαβαζω και αν δεν κανεις υπερβολες γυμναζεσαι τρως σωστα δεν θα εχεις προβλημα . Φυσικα δεν προτρεπω κανενα εγω ασχολουμε αρκετα χρονια και ακομα διαβαζω και δεν εχω χρησιμοποιησει τιποτα γιατι δεν θεωρω οτι ειμαι ετοιμος . Οσο για το τελευταιο συμφωνο απολυτα μαζι σου αλλα η πειθαρχεια απο την παρανοια ειναι μια πολυ λεπτη γραμμη που ευκολα πεφτεις γιατι αν γυμναζεσαι και εχεις τοσο αγχος τι θα φας τι θα κανω θα προλαβω να κανω γευμα θα καταβολιστω γινεται εκρηση κορτιζολης με οτι συνεπαγεται αυτο και οποιος καταλαβε καταλαβε . Τρωμε για να ζουμε και οχι ζουμε για να τρωμε .
Σε φιλικο κλιμα παντα παραθετω τις διαφωνιες μου .

Άβαταρ μέλους
petsax
Επίτιμο Μέλος*
Επίτιμο Μέλος*
Δημοσιεύσεις: 1061
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 09:12
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Aγ.Δημητριος -Μπραχαμι
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από petsax »

Flexy έγραψε: Τωρα δεν καταλαβαινω καποια πραγματα . Γιατι κατατασεις την κρεατινη και την πρωτεινη σαν βλαβερες ουσιες ;.

:sm25: :sm25: :sm25: :sm25:

:sm15:

Που το αναφερω αυτο?
Εικόνα
'Oποιος δεν μπορεί να κάνει τέχνη,κάνει κριτική!!!

Άβαταρ μέλους
stentor
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 23:22
Αυτοκίνητο: Force Blanche
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Γαλάτσι,Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από stentor »

Λεει ο Πετρος οτι δεν ειναι αναγκαιες, κι ετσι ειναι αν τρως απιστευτα σωστα. Αλλα ποσοι μπορουμε?
Οσοι μπορουν ΕΥΓΕ και ειναι τυχεροι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός-Διατροφή”