Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Μάθε ποιός παίζει, τί παίζει και πού παίζει. Εδώ μπορείτε να τοποθετήσετε τα θέματα σχετικά με τον αθλητισμό που είναι ενδιαφέρον όλων μας καθώς και θέματα για την διατροφή μας.

Συντονιστής: venzinas

Άβαταρ μέλους
Dj PALMO
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 16 Απρ 2007, 16:38
Αυτοκίνητο: saxo vts
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: μπροστα απο τα honda!!!

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Dj PALMO »

τωρα το ειδα αυτο...λοιπον ας γραψω κ γω 2 λογια απο τι μικρη μου εμπειρια...
το φουσκωμα ειναι ευκολο ειδικα αν εισαι λιγα κιλα οπως πχ ο γιωργος(prospero)
θελει καλο φαγητο οπως ειπε ο stentor καθε 3-4 ωρες καλο θα ηταν μια πρωτεινη κ ισως μια κρεατινη ανα
3-4μηνες για να παιρνεις λιγο τα πανω σου...τωρα απο κει και περα οτι και να παρετε γνωμη μου αν δν τρεφεσται σωστα κ δν γυμναζεστε σωστα δν προκειται να φουσκωσεται!!!
και τωρα λιγο για την γραμμωση.
το 90% ειναι η διατροφη οπως ειπε ο stentor(κ παλι!!!)
εγω για να κατεβω στους αγωνες φιτνες εκανα 48 μερες διαιτα που ημουν αρκετα στεγνως περιπου 178 με 82-84 κιλα
και στους αγωνες κατεβηκα 69!!!τελειως στεγνος βεβαια...αλλα για κοιλιακους κ τετοια θελει πολυ προσοχη
πχ εγω για αυτες τις 48 μερες δν επινα τπτ αλλο απο νερο σοδα καφε σκετο απο υγρα...
κ οτι ετρωγα ηταν νεροβραστο χωρις λαδι και καποια μετρημενα γραμμαρια...
αυτα τα λιγα απο μενα...
το καλοκαιρι αρχισε...η κανατα γεμισεΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Prospero
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 815
Εγγραφή: 06 Ιουν 2009, 23:28
Αυτοκίνητο: Peugeot 106 Rallye 16V..
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη...

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Prospero »

δλδ εγω που ειμαι γυρω στο 1.73 στα 66 κιλα γ να λεω οτι ειμαι στεγνος ποσα πρεπει να παω ρε??!!
"niente accade per caso"

Άβαταρ μέλους
stentor
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 23:22
Αυτοκίνητο: Force Blanche
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Γαλάτσι,Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από stentor »

Προφανως δεν εχεις την ιδια μυικα μαζα με τον Αρη. Οταν ο Αρης λεει κατεβηκε 69 κιλα, θα ειχε ενα ποσοστο λιπους 6-7% Αρη? Αλλα προφανως αι διαφορετικη μυικη μαζα απο σενα.
Μην κολλατε τοσο στα κιλα της μαζας ως αριθμο.

Άβαταρ μέλους
Dj PALMO
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 16 Απρ 2007, 16:38
Αυτοκίνητο: saxo vts
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: μπροστα απο τα honda!!!

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Dj PALMO »

ειναι αναλογα με τι μυικη μαζα σωστα...εγω οταν εκανα διαιτα δν ειπα θα χασω 5-10 κιλα γτ τοσα πρεπει
να φτασω αλλα εχανα κ εβλεπα πως ειμαι κ τελικα εμεινα σε εκεινα τα κιλα...
εσυ μπορει πχ αν εισαι 70 κιλα αμα χασεις 5 κιλα να εισαι κομπλε λογο μυικοτητας αλλος μπορει να θελει να χασει 10...
ααα κατι αλλο που το ξεχασα...
εγω πριν ξεκινησω διαιτα ημουν σχετικα σε καλη φαση δν ειχα περιτα κιλα απλα ημουν θολος
οπως καθε ενας που κανει ογκο,οταν εχασα 5-6-7 κιλα κ αρχισα να γραμμωνο ειπα ααα ωραια μια χαρα ειμαι
ετοιμος...μα για τους αγωνες επρεπε να χασω αλλα τοσα!!!κ αυτο το λεω γτ ο καθενας πρεπει να ξερει τι θελει
αν απλα θελεις να φαινονται κοιλιακοι ειναι σχετικα ευκολο κ πανω κατω ολοι που κανουν βαροι εστω οι 2 πανω φαινονται καπως απο κει και περα θελει πολυ προσοχη στην διατροφη για να γινεις αυτο που λεμε κομματια...

υγ.προσοπικα εμενα στην αρχη μου αρεσε πολυ ο ογκος γτ ημουν κ καπως μικροκαμομενος πριν το γυμναστηριο και ξαφνικα ανεβηκα νουμερα στα ρουχα να γεμιζουν οι μπλουζες κτλ..
αλλα οταν ειδα την αλλη πλευρα τις γραμμωσης τρελαθηκα πολυ καλυτερα να εισαι γραμωμενος απλα θελει πολλες θυσιες...

υγ2.γνωμη μου ειναι να κανετε βαροι να τρωτε καλα να αυξησετε τη μυικη μαζα το χειμωνα που δν φαινονται και πολλα
κ να τραβατε κιλα και κατα τον μαρτιο απριλιο αρχιστε να κανετε πιο αυστηρη διατροφη ωστε να γραμωσετε για καλοκαιρι δν χρειαζεται βεβαια υπερβολες...
το καλοκαιρι αρχισε...η κανατα γεμισεΕικόνα

Άβαταρ μέλους
stentor
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 23:22
Αυτοκίνητο: Force Blanche
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Γαλάτσι,Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από stentor »

Θα διαφωνησω μονο το υγ2 και αυτο γιατι δεν πρεπει να σας νοιαζει το "φαινονται πολλα, φαινονται λιγα". Καντε το για την παρτη σας και μην σκεπτεστε το πως δειχνετε πως φαινεστε κτλ.

Άβαταρ μέλους
SThom
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11997
Εγγραφή: 19 Απρ 2006, 13:23
Αυτοκίνητο: Πεζο(ς)
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από SThom »

Εγω,αν και δεν πολυασχολουμαι με το "σπορ",μια φορα δοκιμασα πρωτεινη για να παρω λιγο βαρος μιας και ημουν σαν κρεμαστρα και με την γυμναστικη ειχα "λιωσει" απο κιλα,αλλα δεν καταλαβα καμια ουσιαστικη διαφορα.
Δεν ηθελα να μπλεξω περισσοτερο με αμινοξεα,κρεατινες,κλπ μιας και το εκανα καθαρα για τον εαυτο μου καθως δεν ηθελα ουτε να φουσκωσω,ουτε να κατεβω σε αγωνες.

Απλα αυτο το οποιο εχω να πω,μιας και με light training ασχολουμαι ακομα(εννοω ποδηλατο και κολυμβητηριο),οτι παρεις τωρα που εισαι μικρος,μολις μεγαλωσεις και σταματησει ο μεταβολισμος σου θα κρεμασει και δεν μαζευεται σχεδον με τιποτα,εκτος και αν εισαι εισοδηματιας και ολη μερα την περνας στο γυμναστηριο... :PDT_al:

Μπορει να ειναι χαζη αποψη,μπορει να μην βρισκει εφαρμογη σε ολους τους σωματοτυπους αλλα εγω δεν καταφερα ποτε ξανα να μαζεψω την κοιλια μου οποια btw δεν ειναι απο αλκοολ ή σαβουροφαγητο. :sm27:
Die with your boots on...

Άβαταρ μέλους
stentor
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 23:22
Αυτοκίνητο: Force Blanche
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Γαλάτσι,Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από stentor »

Aκομα εγγυος εισαι?

Άβαταρ μέλους
SThom
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11997
Εγγραφή: 19 Απρ 2006, 13:23
Αυτοκίνητο: Πεζο(ς)
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από SThom »

Εχασα λιγο αλλα εχω κολλησει στα 93... :PDT_al:
Αν σκεφτεις οτι προ 3 εβδομαδων ημουν κατι λιγοτερο απο 100,καλα ειναι... PDT_xlb

Γενικα,με αφορμη τα του πατερα μου προ του γαμου,ειχα πεσει στα 85 περιπου(απο 92-93) χωρις αθληση(πλην λιγου ποδηλατου) αλλα σχεδον καθολου φαγητο(λογο ψυχολογιας) αλλα πριν τελειωσει το καλοκαιρι επανηλθα στα 88-90 με κανονικη διατροφη. j10

Απλα σιγουρα παιζει ρολο και το οτι σχεδον 2 μηνες ημουν καθισμενος ελεω ποδιου...Ευελπιστω να ξανακατευω παλι στα 88 περιπου,αν και για χαμηλοτερα πολυ χλωμο το κοβω.
Die with your boots on...

Άβαταρ μέλους
stentor
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 23:22
Αυτοκίνητο: Force Blanche
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Γαλάτσι,Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από stentor »

Ρε μλκ τι χαμηλωτερα? Ιδιο υψος δεν εχουμε πανω κατω? Εγω ειμαι 92 κι ακομα αδυνατος μου φαινομαι κι εσυ θες να πεσεις κατω απο τα 88? λ΄δκ'φασ΄λδφκ

Άβαταρ μέλους
SThom
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11997
Εγγραφή: 19 Απρ 2006, 13:23
Αυτοκίνητο: Πεζο(ς)
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από SThom »

Συζητουσα προχθες με τον κουμπαρο μου το ολο θεμα και μου εθεσε μια αποψη την οποια ουτε καν ειχα ακουσει τοσα χρονια...
Η πρωτεινη ειναι "μασημενη" τροφη για τον οργανισμο...Τα αμινοξεα ειναι κατα καποιο τροπο παραγωγα της πρωτεινης οποτε στερουμε απο τον ιδιο τον οργανισμο την αναγκη να μεταβολισει ακομα περισσοτερο αυτο το οποιο δεχεται...
Οταν τον ρωτησα με τι επιδρασεις,μου ειπε οτι η ολη διαδικασια μεταβολης ειναι απαραιτητη για να λειτουργει ο οργανισμος με μια σειρα.Σε περιπτωση που εσυ του αλλαζεις ολη αυτην την σειρα,δεν μπορει να μεταβαλλει την λειτουργια του κατα περισταση οποτε αλλες τροφες τις κανει λιπος,αλλες υγρα,κλπ,κλπ...
Επισης,περι ογκου,ειπε οτι ναι μεν φουκσωνεις αλλα αυτο ειναι λογο κατακρατησης υγρων(σε καποια Χ μορφη) μεσα στην μυικη μαζα,για αυτο και οταν ξεφουσκωσεις κρεμανε πολυ γρηγορα,και,και,και...
Απο ενα σημειο και μετα βαρεθηκα και δεν ασχοληθηκα αλλο,παντως σαν γενικο συμπερασμα ειναι οτι θελει πολυ προσοχη με διαφορους "συνδυασμους" διατροφης και συμπληρωματων.
Die with your boots on...

Άβαταρ μέλους
pizzaguy
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1779
Εγγραφή: 30 Δεκ 2007, 16:45
Φύλο: Άντρας

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από pizzaguy »

Στα γρήγορα..
Οι σκόνες πρωτεϊνης ανήκουν σε μια πιο γενική κατηγορία που ονομάζεται συμπληρώματα διατροφής.
Αυτό σημαίνει ότι πρώτα τρώς φαγητό και μετά παίρνεις το οτιδήποτε ώστε να μην παρακάμπτει ο οργανισμός τέτοιες λειτουργίες συνέχεια,παρα μόνον όταν παίρνεις το συμπλήρωμα.
Η πρωτεϊνη διασπάτε σε διαφόρων ειδών αμινοξέα τα οποία είναι πιο άμεσα απορροφήσιμα από τους μυς.
Κατακράτηση υγρών γίνεται κυρίως από την κρεατίνη η οποία είναι λάθος να λαμβάνεται σε μεγάλα συνεχή χρονκά διαστήματα,τουλάχιστον,χωρίς να κάνεις εξετάσεις αίματος.
ΕικόναΕικόνα

Η βλ@κεία δεν είναι αναπηρία...

Ο αισιόδοξος βλέπει μια ευκαιρία σε κάθε κίνδυνο. Ο απαισιόδοξος βλέπει έναν κίνδυνο σε κάθε ευκαιρία..

Άβαταρ μέλους
Flexy
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 08 Ιαν 2009, 02:58
Τοποθεσία: Άγνωστο

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Flexy »

Παιδια πανω κατω απο αυτα που λετε ειναι σωστα αλλα καποια πραγματα ειναι εντελως παραπληροφορηση που κυκλοφορουν τοσα χρονια . Λοιπον για να καταλαβεται στο εξωτερικο η σκονη πρωτεινης πωλειται στα σουπερμαρκετ και πολλες νοικοκυρες εχουν συνταγες με πρωτεινη . Η πρωτεινη ειναι αμινοξεα και για να το γραψω απλα οταν εισελθει μεσα στο σωμα μας η πρωτεινη διασπαται με καποια καρβοξυλια και γινεται αμινοξεα . Υπαρχουν πολλα ηδη πρωτεινων κατα προτιμηση να προτιματε τις καθαρες πρωτεινες whey συμπληρωνουν το φαγητο και δεν κανουν τιποτα παραπανο .
Τωρα για την κρεατινη ειναι ενα συμπληρωμα εντελως παρεξηγημενο που νομιζουν ολοι οτι θα γινουν τουμπανα . Η Κρεατινη απλα κανει καποια κατακρατηση υγρων στους μυς (οσο περισσοτερο νερο εχει ενας μυς τοσο περισσοτερη δυναμη εχει μπακαλιστικη εξηγηση αλλα να γινεται κατανοητη απο ολους) . Η Κρεατινη λοιπον κατα την γνωμη μου οταν γινεται με σωστους κυκλους δεν εχει να φοβηθει κανεις τιποτα . Τωρα σε εξετασεις θα ειναι ανεβασμενη η κρεατινινη κλπ αλλα ανθρωποι που αθλουνται σοβαρα δεν εχουν ιδια ορια με καποιον που δεν εχει πιασει αλτηρα ποτε η δεν εχει κανει αεροβια γυμναστικη . Δεν χρειαζεται για να βαλεις μυς να λιπωνεις αυτο ειναι μια δικαιολογια για να μην ειμαστε συνεχεια σε διατροφη . Σιγουρα το χειμωνα πρεπει να λαμβανουμε περισσοτερες θερμιδες αλλα ακομα και σε υποθερμιδικο περιβαλλον μπορεις να βαζεις μυς . Το θεμα ειναι να κανεις γυμναστικη οπου δινεις ερεθισματα γιατι το 80% απλα παιζει στο γυμναστηριο . Επισης ενας τελευταιος διαχωρισμος ειναι οτι κυκλοφορουν συμπληρωματα διατροφης προορμονες και ορμονες κανονικες . Τα συμπληρωματα διατροφης αν γινονται με σωστη ληψη χωρις υπερβολες σε μια ισσοροπημενη διατροφη τοτε δεν εχω ακουσει να εχει υπαρξει προβλημα . Τωρα οι προορομνες δεν διαφερουν σε τιποτα απο τις κανονικες ορμονες απλα ειναι καποια προορμονη που μολις μπει στο σωμα μας με καποιες συνοπτικες διαδικασιες γινετε ορμονη και χρειαζεται ΑΠΟΘΕΡΑΠΙΑ μετα απο καθε κυκλο . Σε ανθρωπους που δεν γυμναζονται τουλαχιστον 5 χρονια σοβαρα με τα βαρη και δεν ειναι ανω των 21+ θεωρω εγκλημα . Γενικα το καλυτερο ειναι να εχουμε μια προσεγμενη διατροφη να κανουμε 3-4 καλες προπονησεις την βδομαδα και να ΞΕΚΟΥΡΑΖΟΜΑΣΤΕ αρκετα . Μετα υπομονη και ολα ερχονται ...


ΥΓ Δεν χρειαζεται για να φτιαξεις ενα ωραιο σωμα να περνεις ουτε συμπληρωματα διατροφης .... Ολα ειναι θεμα μυαλου και marketing επειδη πρωταθλητες bodybuilding διαφημιζουν εταιριες και συμπληρωματα και ολοι μπερδευουν το φαρμακο με το συμπληρωμα . Η γυμναστικη ειναι τροπος ζωης και μην περιπλεκεστε με ουσιες για να μπειτε στον γρηγορο δρομο που δεν ξερετε τι μπορει να σας προκαλεσει στο μελλον . Πανω απο ολα η υγεια μας .

Άβαταρ μέλους
Flexy
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 08 Ιαν 2009, 02:58
Τοποθεσία: Άγνωστο

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Flexy »

Prospero έγραψε:δλδ εγω που ειμαι γυρω στο 1.73 στα 66 κιλα γ να λεω οτι ειμαι στεγνος ποσα πρεπει να παω ρε??!!
ελλιποβαρης μου ακουγεσαι φιλε μου . Δεν υπαρχει λογος να στεγνωσεις και να βαλεις τον οργανισμο σου σε μια τετοια ψυχολογικη διαδικασια . Γυμνασου για 1-2 χρονια να βαλεις καποια μυικα κιλα χωρις να λιπωσεις πολυ και μετα ξεκινας γραμμωση . Δεν χρειαζεται να κατεβενεις κατω απο το 8-10% λιπος γιατι και ταλεπωρεις τον οργανισμο σου και ψυχολογικα γινεσαι ρακος γιατι θελει στερηση και μυς θα καταβολισεις γιατι η διαιτα ειναι ενα κεφαλαιο δυσκολο για να μην καταβολισεις εστω και λιγους μυς . Η γνωμη μου ειναι οτι κυκλοφορει πολυ παραπληροφορηση πανω σε αυτο το τομεα και γενικα στο αθλημα bodybuilding οποτε αν δεν ασχολειστε επαγγελματικα με ενα 8-10% και κομματια θα εισαι αν εχεις δουλεψει 1-2 χρονια στο γυμναστηριο και θα γουσταρεις τρελα με την παρτυ σου μετα !

Άβαταρ μέλους
SThom
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11997
Εγγραφή: 19 Απρ 2006, 13:23
Αυτοκίνητο: Πεζο(ς)
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από SThom »

Δεν νομιζω οτι τα πραγματα ειναι τοσο "ροδινα" οσο αφορα τα συμπληρωματα...
Οσους φιλους/γνωστους εχω που εχουν καποιες Χ γνωσεις επι του θεματος(μαζι και του κουμπαρου μου που ειναι μοριακος βιολογος),κανενας δεν μου ειπε οτι εχουν τοσο light επιδρασεις.
Ενταξει,η πρωτεινες μπορει να ειναι οι απλουστερες μορφες συμπληρωματος αλλα καλυτερα να φας το αναλογο φαγητο(πχ 1 κιλο ρυζι την μερα) παρα να παρεις την αντιστοιχη αναλογια σε πρωτεινη,για τους λογους που προανεφερα.
Για κρεατινη ουτε συζητηση,εκει δεν πλησιαζουμε καν... :sm15:

Περι δυναμης,ο ογκος δεν εχει σχεση...Το οτι καποιος θα εχει διπλασια σωματικη διαπλαση απο εναν αλλον,αυτο δεν προεξοφλει και την δυναμη του.Με την ιδια λογικη οι αρσιβαριστες θα ηταν 2 μετρα φαρδος με αυτα που κανουν. :sm11:
Die with your boots on...

Άβαταρ μέλους
stentor
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 23:22
Αυτοκίνητο: Force Blanche
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Γαλάτσι,Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από stentor »

H αληθεια ειναι αυτη. Εγω με την κρεατινη εβγαλα πλοκαμια και ουρα.
Το κεφαλι μου φυτρωσε μια βομβα tallboy και τα ματια μου βγαζουν ακτινες Γ

O Flexy τα λεει μια χαρα.Εκει που διαφωνω ειναι στο θεμα κυκλων για την κρεατινη.
Απειρες ερευνες απεδειξαν οτι στη σωστη δοσολογια μπορεις να παιρνεις συνεχως κρεατινη ακομα και χωρις διακοπη. Απλως κανουμε κυκλους για να μην συνηθιζει ο οργανισμος στην προσθετη και δεν μας παρεχει κατι μετα. Και καλως γινεται. Προσωπικα παιρνω μια φορα το χρονο για κανα 3μηνο, αλλα μαλλον θα αρχισω να παιρνω περισσοτερο.
Καλο ειναι ακομα κι αν δεν κανουμε χρηση συμπληρωματων να γινονται ετησιες εξετασεις αιματος. Εκανα προ ημερων ΜΕΣΑ σε κυκλο κρεατινης φαντασου και ολα ηταν τελεια. Για να μην τρομαζουμε τον κοσμο με την κρεατινη...
Α επισης ρε Flexy φανταζεσαι ποσο δυσκολο ειναι για καποιον 90-95 κιλα να βαλει μαζα μονο απο διατροφη? Πρεπει να μην κανει αλλη δουλεια. Κι εκει ερχεται το συμπληρωμα.
Και μιας και λεμε για συμπληρωματα τη deca σε τι δοσολογια? Αστειευομαι φυσικα...


υγ. πως πασα σχετικο που εκφερει γνωμη 1κιλο ρυζι θα σου δωσει μολις 90γρ πρωτεϊνης....

Άβαταρ μέλους
SThom
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11997
Εγγραφή: 19 Απρ 2006, 13:23
Αυτοκίνητο: Πεζο(ς)
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από SThom »

Τις παρενεργειες απο καθε πιθανο συμπληρωμα περιμενεις να τις δεις αμεσα και απο τωρα;
Δεν νομιζω...Οπως ο μεταβολισμος σου κανει καποια χρονια να αλλαξει,με το ιδιο χρονοδιαγραμμα θα αντιδρασει και σε υπολοιπα πραγματα.
Τωρα το αν θα βγαλεις πλοκαμια και ουρα,για αυτο υπαρχουν και πλαστικοι χειρουργοι αν και το πιο πιθανο θα ειναι να εχεις αλλα προβληματα(νεφρικη ανεπαρκεια και αλλα ωραια πραγματα).

Δεν ειμαι γνωστης,δεν εκφερω αποψη για κατι που δεν ξερω αλλα προτιμω να συμβουλευομαι καποιον γιατρο/διατροφολογο/γνωστη επι του αντικειμενου απο την καθε μελετη που βγαζει το εκαστοτε περιοδικο fitness που προωθει μια ολοκληρη καμπανια... :sm11:
Die with your boots on...

Άβαταρ μέλους
stentor
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 23:22
Αυτοκίνητο: Force Blanche
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Γαλάτσι,Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από stentor »

Φρονω οτι μετα απο το τοσα χρονια με πρωτεϊνη θα ειχα παθει.
Κι εγω εμπιστευομαι τον αθλητιατρο απο καθε εναν που αναφερετε

Άβαταρ μέλους
Flexy
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 08 Ιαν 2009, 02:58
Τοποθεσία: Άγνωστο

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Flexy »

stentor έγραψε:H αληθεια ειναι αυτη. Εγω με την κρεατινη εβγαλα πλοκαμια και ουρα.
Το κεφαλι μου φυτρωσε μια βομβα tallboy και τα ματια μου βγαζουν ακτινες Γ

O Flexy τα λεει μια χαρα.Εκει που διαφωνω ειναι στο θεμα κυκλων για την κρεατινη.
Απειρες ερευνες απεδειξαν οτι στη σωστη δοσολογια μπορεις να παιρνεις συνεχως κρεατινη ακομα και χωρις διακοπη. Απλως κανουμε κυκλους για να μην συνηθιζει ο οργανισμος στην προσθετη και δεν μας παρεχει κατι μετα. Και καλως γινεται. Προσωπικα παιρνω μια φορα το χρονο για κανα 3μηνο, αλλα μαλλον θα αρχισω να παιρνω περισσοτερο.
Καλο ειναι ακομα κι αν δεν κανουμε χρηση συμπληρωματων να γινονται ετησιες εξετασεις αιματος. Εκανα προ ημερων ΜΕΣΑ σε κυκλο κρεατινης φαντασου και ολα ηταν τελεια. Για να μην τρομαζουμε τον κοσμο με την κρεατινη...
Α επισης ρε Flexy φανταζεσαι ποσο δυσκολο ειναι για καποιον 90-95 κιλα να βαλει μαζα μονο απο διατροφη? Πρεπει να μην κανει αλλη δουλεια. Κι εκει ερχεται το συμπληρωμα.
Και μιας και λεμε για συμπληρωματα τη deca σε τι δοσολογια? Αστειευομαι φυσικα...


υγ. πως πασα σχετικο που εκφερει γνωμη 1κιλο ρυζι θα σου δωσει μολις 90γρ πρωτεϊνης....
Που να παρεις και προορμονη . :smile17:
Σε βλεπω super hero (αστειυομαι φυσικα και ελπιζω να μην παρεξηγηθω)
Για τους κυκλους να σου πω οτι με βρισκεις απολυτα συμφωνω ; Ενας λογος που το εγραψα ειναι γιατι ο περισσοτερος κοσμος που περνει κρεατινη κανει στην αρχη υπερδοσολογια και φτανει να περνει 15γρ την ημερα .... Ε τοτε τα νεφρα θα πιεστουν παρα πολυ ασε που θα πρεπει πινεις 10 λιτρα την ημερα νερο για να καθαριζουν και οπως γνωριζουμε ακομα και το πολυ νερο με ερευνες βλαπτει αλλα ας μην επεκταθουμε ... Εμενα αν με ρωτησεις η κρεατινη χρειαζεται μονο τις μερες που προπονησαι .Τουλαχιστον σε μενα ετσι δουλευει . Αν και εχω να κανω καιρο εξετασεις αιματος ενοειται οτι πρεπει να πηγαινουμε σε εναν αθλιατρο καλο που γνωριζει τη συμπεριφορα ενος σωματος που προπονητε και οχι να ακουσει κρεατινη και να νομιζει οτι εισαι ντοπερμαν :smile17: . Παντα παιδια καθε εξαμηνο καλο ειναι να κανουμε εξετασεις καθε σωμα αντιδρα διαφορετικα συμφωνω με τον φιλο stentor . Κοιτα σιγουρα καποια συμπληρωματα με σωστη χρηση θα σου δωσουν καποια πραγματα που δεν μπορεις να τα βρεις σε τοσο μεγαλη ποσοτητα στην διατροφη αν τα χρονισεις σωστα . Αλλα IMO οτι με την διατροφη οσο καιρο και να προπονησε σωστα και κανεις μικρα γευματα χρονιζεις σωστα υδατανθρακα και μετρας την ζωικη πρωτεινη (το λεω αυτο γιατι ανεφερες το ρυζι που κατα την γνωμη μου εχει πολυ φτωχη περιεκτικοτητα πρωτεινης εγω ουτε καν που την μετραω την συγκεκριμενη) . Σιγουρα οταν φτασεις να εισαι φυσικος κατακκομενος στα 5-10 κιλα πανω απο το σωμα σου ισως αρχιζει και μπαινει ενα πλατω (οχι δισκοπλατω :smile17: ) και τα μυικα κιλα μπαινουν ποιο δυσκολα . Τοτε η deca φιλε μου χωρις την τεστο δεν σου κανει τιποτα . (νερομπαλονο θα γινεις ΙΜΟ)

Άβαταρ μέλους
Flexy
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 08 Ιαν 2009, 02:58
Τοποθεσία: Άγνωστο

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Flexy »

SThom έγραψε:Δεν νομιζω οτι τα πραγματα ειναι τοσο "ροδινα" οσο αφορα τα συμπληρωματα...
Οσους φιλους/γνωστους εχω που εχουν καποιες Χ γνωσεις επι του θεματος(μαζι και του κουμπαρου μου που ειναι μοριακος βιολογος),κανενας δεν μου ειπε οτι εχουν τοσο light επιδρασεις.
Ενταξει,η πρωτεινες μπορει να ειναι οι απλουστερες μορφες συμπληρωματος αλλα καλυτερα να φας το αναλογο φαγητο(πχ 1 κιλο ρυζι την μερα) παρα να παρεις την αντιστοιχη αναλογια σε πρωτεινη,για τους λογους που προανεφερα.
Για κρεατινη ουτε συζητηση,εκει δεν πλησιαζουμε καν... :sm15:

Περι δυναμης,ο ογκος δεν εχει σχεση...Το οτι καποιος θα εχει διπλασια σωματικη διαπλαση απο εναν αλλον,αυτο δεν προεξοφλει και την δυναμη του.Με την ιδια λογικη οι αρσιβαριστες θα ηταν 2 μετρα φαρδος με αυτα που κανουν. :sm11:
Θα διαφωνησω αρκετα . Φυσικα να τονησω οτι δεν ειμαστε γιατροι και μιλαω εγω προσωπικα εντελως εμπειρικα .
Βαλε 1 ανθρωπο που γυμναζεται βγαλε ενα ισσοροπημενο διατροφολογιο χρονισε σωστα τα συμπληρωματα του αστον να περνει ενα χρονο συμπληρωματα κρεατινες αμινοξεα πρωτεινες και βαλε και αλλον ενα ανθρωπο να τρωει πιτσες σουβλακια γυρους σοκολατες και αλκοολ για ενα χρονο μην πω σε καθημερινη βαση και φανει ακραιο και κανε εξετασεις πριν και μετα ωστε να ειναι και οι 2 υγιεις πριν . Ε εγω ειμαι σιγουρος οτι μεσα σε ενα χρονο θα δεις οτι εκτος απο τις εξετασεις ο ανθρωπος που εκανε ισσοροπημενη διατροφη τι διαυγεια πνευματικη και σωματικη θα εχει . Αυτα τα λεω εκ πειρας γιατι πριν καμια 5 ετια ημουν ο ανθρωπος που ανηκε στην κατηγορια την 2η και οταν πειρα αποφαση οτι δεν παει αλλο γιατι η παχυσαρκια ειναι το χειροτερο ναρκωτικο παιδια ... Ακομα και τωρα εγω ειμαι εθισμενος στο καλο φαγητο ... απλα τα συμπτωματα της αρχιζουν και εμφανιζονται με το περας του χρονου... Ειμαι απολυτος σε αυτο που λεω γενικα ειναι πολυ κακο να ζεις για να τρως και οχι να τρως για να ζεις . Εγω οπως ειπα δεν θα αναιρεσω κανενα γιατρο κανενα επιστημονα εξαλου πληροφορικη τελειωνω αλλα σκεφτειται ποσο ποιο επιβλαβες ειναι τα σουβλακια πιτσες σοκολατες αλκοολ που καποιος που δεν προσεχει ολο και κατι θα εχει ημερησια στην διατροφη του απο αυτα που προανεφερα και δειτε σε εξετασεις ποιος θα εχει τελικα προβλημα . Το συμπερασμα μου ειναι οτι τιποτα δεν εινα επιβλαβες και τιποτα δεν ειναι ακινδυνο η ποσοτητα παιζει ρολο ... Εγω εχω τυχει να κανω διατροφη να κατεβω 25 κιλα και ειχα καθε μερα 25γρ σοκολατα ...

Άβαταρ μέλους
Flexy
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 08 Ιαν 2009, 02:58
Τοποθεσία: Άγνωστο

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Flexy »

SThom έγραψε:Τις παρενεργειες απο καθε πιθανο συμπληρωμα περιμενεις να τις δεις αμεσα και απο τωρα;
Δεν νομιζω...Οπως ο μεταβολισμος σου κανει καποια χρονια να αλλαξει,με το ιδιο χρονοδιαγραμμα θα αντιδρασει και σε υπολοιπα πραγματα.
Τωρα το αν θα βγαλεις πλοκαμια και ουρα,για αυτο υπαρχουν και πλαστικοι χειρουργοι αν και το πιο πιθανο θα ειναι να εχεις αλλα προβληματα(νεφρικη ανεπαρκεια και αλλα ωραια πραγματα).

Δεν ειμαι γνωστης,δεν εκφερω αποψη για κατι που δεν ξερω αλλα προτιμω να συμβουλευομαι καποιον γιατρο/διατροφολογο/γνωστη επι του αντικειμενου απο την καθε μελετη που βγαζει το εκαστοτε περιοδικο fitness που προωθει μια ολοκληρη καμπανια... :sm11:

Συμφωνω αλλα αν σκεφτεις οτι στην Ελλαδα οτι δηλωνεις εισαι ... Βλεπεις γιατρους να σου βγαζουν διατροφη απο που και ως που Κυριε ;
Η ιατρικη με ολο το σεβασμο για τον κοπο αυτων των ανθρωπων εχει ενα μαθημα επιλογης για την διατροφολογια ...
Τωρα επειδη εχει τυχει να γνωριζω ατομο που σπουδαζει στην Ελλαδα διατροφολογια απλα να πω οτι δεν τους εχουν πει οτι αλλες αναγκες εχει ενα σωμα που αθλειται και αλλες αναγκες ενα σωμα που δεν κανει τιποτα . Επισης για τους διατροφολογους υπαρχουν κορυφαιοι (ευτηχως εγω εχω πεσει σε εναν τετοιο που ειναι και πωρομενο μπιλντερυ και με εβγαλε απο ολη αυτη την παραπληροφορηση που κυκλοφορει στα γυμναστηρια . Εξαλλου αν δειτε διατροφολια που βγαζουν οι περισσοτεροι διατροφολογοι πας εκει δεν σε ρωτανε αν γυμναζεσαι και αρχιζει το κλασικο γαλα 2% με κονφλεικς μια κουπα μετα για δεκατιανο ενα φρουτο μετα κοτοπουλο με πρασινη σαλατα και για το βραδυ ενα γιαουρτι 2% . Α μια φορα την βδομαδα οσπρια και μια φορα την βδομαδα ψαρι . Κλασικες συνταγες εχω βαρεθει να βλεπω τι διατροφολογια . Κανονικα αν ο διατροφολογος θελει να κανει σωστη δουλεια πρεπει να βαλει τον "ασθενη" του να κανει εξετασεις να δει αν εχει αλλεργιες τι μπορει να μεταβολιζει καλυτερα που εχει ευαισθισες αν εχει ευαισθησια στην ινσουλινη και αλλα τοσα πραγματα που δεν μου ερχονται ... Σιγουρα συμφωνω μαζι σου Sthom να μην ακολουθεις τι γραφει το menshealth που σου λεει κοιλιακους σε 3 βδομαδες . 3 χρονια εγω θα εγραφα απλα ο Ελληνας ειναι κλασσικα της τελευταιας στιγμης και που να δειτε τι γινεται τωρα στην αγορα που πλησιαζει το καλοκαιρι πεφτει φαρμακο που νομιζουν τα παιδακια οτι ειναι καραμελες για να βγαλουν κοιλιακο στην παραλια και να παιξουν ρακετα . :sm27:

ΥΓ επισης ποτε δεν κοιταω μελετες απο περιοδικα αλλα παντα μελετες απο πανεπιστιμια και κοιταω παντα την βιβλιογραφια τα συμπερασματα πολλες ερευνες δεν με εχουν πεισει οποτε δεν ασχολουμαι και με την παρτυ τους . :smile17:

ΥΓ2 Οπως θα ελεγες και εσυ για το σωστο μηχανικο να τον βρεις στην Ελλαδα οτι θελει ψαξιμο πολυ ετσι και για τον διατροφολο ΙΜΟ παντα

Άβαταρ μέλους
stentor
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 23:22
Αυτοκίνητο: Force Blanche
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Γαλάτσι,Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από stentor »

Flex συμφωνω μαζι στο θεμα της υπερπληρωσης. Ειναι τελειως ανουσιο κι επιβαρυντικο. Οπως επισης κι εγω μονο οταν κανω προπονηση παιρνω κρεας. Ο,ΤΙ κι αν κανουμε σε υπερβολικο βαθμο κακο ειναι.
Απλως ειμαι υπερ καποιων συμπληρωματων καθοσον επι παραδειγματι εγω πρεπει να λαβω 200γρ πρωτεϊνη και 400-500 υδατ. τη μερα για να βαλω. Οποτε και μου ειναι πολυ δυσκολο μονο με διατροφη (δε μπορω να φαω τοσο πραγματικα :sm27: )
Ουτε ειμαι της υπερβολης, εννοω οτι και τη χοιρινη θα φαω αν μου ερθει επιθυμια και το κοντοσουβλι αμα λαχει. Οκ δε γινεται σε συχνη βαση, αλλα δε θα αρρωστησω κιολας περιοριζοντας με τοσο πολυ.

υγ. χ#σε τα φαρμακια ρε, μακρυα απο μενα. :sm13:
υγ. Το περι δυναμεως που ανεφερθη ειναι παντελως ατοπο.Το συγκεκριμενο δε παραδειγμα περισσοτερο καθοσον μιλαμε για συγκεκριμενη τεχνικη.
Οι strongmen που σηκωνουν οτιδηποτε ειναι κτηνωδεις (δεν εξεταζω το αισθητικο του θεματος)

Άβαταρ μέλους
Flexy
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 08 Ιαν 2009, 02:58
Τοποθεσία: Άγνωστο

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Flexy »

stentor έγραψε:Φρονω οτι μετα απο το τοσα χρονια με πρωτεϊνη θα ειχα παθει.
Κι εγω εμπιστευομαι τον αθλητιατρο απο καθε εναν που αναφερετε
+1 και απο μενα . Τωρα υπαρχει και ολο αυτο το πραγμα γιατι πιστευουν καποια παιδακια οτι αν παρουν πολυ πρωτεινη θα φτιαξουν περισσοτερους μυς . Αλλα αν παει στο γυμναστηριο χασκογελαει με τα φιλαρακια του και δεν δωσει ερεθισμα στους μυς απλα θα παρει αρκετη πρωτεινη ο οργανισμος δεν θα ξερει τι να την κανει ενα καρβοξυλιο στον οργανισμο θα την μετατρεψει σε υδατανθρακα και αν αυτος ο υδατανθρακατας κατα την περιοδο της ημερας δεν χρησιμοποιηθει θα γινει λιπος . Απλα :smile17:

Άβαταρ μέλους
tasos_c
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 3249
Εγγραφή: 12 Μαρ 2008, 14:09
Αυτοκίνητο: saxo vts 16v
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Ορεστιάδα..Λάρισα

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από tasos_c »

με τόσα θηρία που έχουμε στο club αν με πειράξει κανένας θα του πώ πρόσεχε γιατί γράφω στο saxo sport club .. :sm33:
καλά κάνετε παιδιά..πρέπει να ξεκινήσω και γω λίγο γυμναστήριο γιατί πάει άλλο...
Εικόνα
οι ευθείες υπάρχουν για να ενώνουν τις στροφές

Άβαταρ μέλους
stentor
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 23:22
Αυτοκίνητο: Force Blanche
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Γαλάτσι,Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από stentor »

Φταινε πολλοι. Ο ιδιος ο κοσμος που θελει σε 2 μηνες να κανει σωμα να βγαινει αλειμμενος με λαδια και να γκομενιαζει στην παραλια, αυτοι στα γυμναστηρια και οι διατροφολογοι οπως λες με τις ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ΙΔΙΕΣ διατροφες.
Ποσα παιδια ερχονται και μου λενε πηρα μια πρωτεϊνη θα κανει δουλεια? Λες και πηρε ΑΑΣ...Και προπονειται κανοντας 12ρια σετ που ωγαινουν τοσο ανετα σα να πινεις καφε. Αν δεν πονεσεις...

Και δεν ειμαι και σε κανα αξιολογο επιπεδο ε. Ενα φυσιολογικο μετριο σωμα εχω,για να μη θεωρηθει...
Αυτο το κοιλιακους σε 3βδομαδες πως θα γινει που ειμαι χαλια?? :smile17:

Τασο που να συνεχιζε να γραφει ο petsax. Ειναι σαν τοιχος, ειναι και δασκαλος πολεμικων τεχνων...Αντε γεια...

Άβαταρ μέλους
Flexy
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 08 Ιαν 2009, 02:58
Τοποθεσία: Άγνωστο

Re: Προτασεις διατροφης κ γυμναστικης..

Δημοσίευση από Flexy »

stentor έγραψε:Flex συμφωνω μαζι στο θεμα της υπερπληρωσης. Ειναι τελειως ανουσιο κι επιβαρυντικο. Οπως επισης κι εγω μονο οταν κανω προπονηση παιρνω κρεας. Ο,ΤΙ κι αν κανουμε σε υπερβολικο βαθμο κακο ειναι.
Απλως ειμαι υπερ καποιων συμπληρωματων καθοσον επι παραδειγματι εγω πρεπει να λαβω 200γρ πρωτεϊνη και 400-500 υδατ. τη μερα για να βαλω. Οποτε και μου ειναι πολυ δυσκολο μονο με διατροφη (δε μπορω να φαω τοσο πραγματικα :sm27: )
Ουτε ειμαι της υπερβολης, εννοω οτι και τη χοιρινη θα φαω αν μου ερθει επιθυμια και το κοντοσουβλι αμα λαχει. Οκ δε γινεται σε συχνη βαση, αλλα δε θα αρρωστησω κιολας περιοριζοντας με τοσο πολυ.

υγ. χ#σε τα φαρμακια ρε, μακρυα απο μενα. :sm13:
υγ. Το περι δυναμεως που ανεφερθη ειναι παντελως ατοπο.Το συγκεκριμενο δε παραδειγμα περισσοτερο καθοσον μιλαμε για συγκεκριμενη τεχνικη.
Οι strongmen που σηκωνουν οτιδηποτε ειναι κτηνωδεις (δεν εξεταζω το αισθητικο του θεματος)
Ακριβως το προτεινουν οι εταιριες κατα την γνωμη μου για να τελιωνουν ποιο γρηγορα τα κουβαδακια και να τρεχουν να αγοραζουν αλλα . Υπερβολικο επισης το να προπονησαι πανω απο 1 ωρα . Εγω τεραστιες διαφορες στο σωμα μου ειδα οταν μειωσα παρα πολυ τα σετ και εκανα 30-40 λεπτα προπονηση αλλα οταν λεμε προπονηση προπονηση να κοιταζω σε ποιο τοξο δουλευει καλυτερα ο μυς ποσο ζεσταμα θελει ποσα λειτουργικα σετ για να πω οτι με πιασει . Φιλε αν περνεις κατα την γνωμη μου καπου στα 150-200γρ το μεγιστο ζωικη πρωτεινη την ημερα εισαι αρχοντας . Τωρα με τον υδατανθρακα απευθυνεσαι σε λαθος ανθρωπο γιατι εγω με τοσα γραμμαρια με εβλεπα να βαζω λιπος καργα... Εγω γενικα τον προσεχω πολυ τον υδατανθρακα γιατι ειμαι αρκετα ευαισθητος αν και η γνωμη μου ειναι οτι με 100γρ χρονισμενα σωστα κανεις την δουλεια σου . Αλλα αν δεν λιπωνεις γιατι να μην τρως λιγο παραπανο να μην εχεις και αποθημενα οταν πλησιαζει το σαββατοκυριακο . :smile17:
Μα ακριβως φιλε μου ετσι ειναι δεν χρειαζεται να περιοριζομαστε ... Με μια φορα την βδομαδα δεν λιπωνει κανεις και αν εχεις και καλο μεταβολισμο και χρονισεις σωστα δεν υπαρχει φοβος εξαλου οταν δεν μιλαμε για ζαχαρη η γνωμη μου ειναι οτι μετραει περισσοτερο το calories in calories out οπου με ενα καλο μεταβολισμο αν εχεις και θερμιδικο υπολοιπο με αυτα που εχεις φαει ολη την ημερα δεν εχεις να φοβασαι κατι .

ΥΓ και εγω φιλε μου αν και δεν απαξιωνω ανθρωπους που κανουν ασφαλη χρηση θεωρω οτι πρεπει να εχεις πολυ δουλεμενο σωμα για να πας σε αυτη την κατηγορια ασε που θελεις σιγουρα ενα εμπειρο ανθρωπο διπλα σου που να ξερει για να μην τραβας μετα τις τριχες απο το κεφαλι σου . :smile17:

ΥΓ2 αν και δεν πολυκαταλαβα σε ποιο σημειο αναφερεσαι για την δυναμη θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου . Η Τεχνικη μετραει ας δουλε ολα τα "ΙΕΡΑ" τερατα του bodybuilding ποσο διαφορετικα παιζουν τις τεχνικες απο εμας τους κοινους θνητους και αν το ψαξουμε λιγο θα καταλαβουμε το λογο . Πλεον εχω βαρεθει να με ρωτανε ποσα κιλα κανεις παγκο και η απαντηση μου ειναι παντα αναλογος σε τι τοξο θα παιξω .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός-Διατροφή”