ΝΤΡΟΠΗ & ΑΙΣΧΟΣ...

Ενημέρωση για το τί γίνετε και πού.

Συντονιστής: venzinas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
venzinas
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7575
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 20:53
Αυτοκίνητο: ex saxo vts 200hp owner
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Δαφνη και Κυψελη
Επικοινωνία:

ΝΤΡΟΠΗ & ΑΙΣΧΟΣ...

Δημοσίευση από venzinas »

Παιδιά…συγνώμη που θα σας στενοχωρήσω με τη παρακάτω δημοσίευση…αλλά…θα ήθελα όσοι το διαβάσουν να πάνε στην ιστοσελίδα που αναφέρεται μέσα στο άρθρο για να μαζευτούν υπογραφές, έτσι ώστε να μη συνεχιστεί αυτή η κτηνωδία και η φρίκη…
Ντρέπομαι…κυριολεκτικά τέτοιες στιγμές που ζω σε αυτό τον πλανήτη…




"Τον ψόφησε στην... «καλλιτεχνία»"

Το 2007 ο Guillermo Vargas Ηabacuc, ένας «καλλιτέχνης», πήρε έναν αδέσποτο σκύλο από τον δρόμο και τον μετέφερε σε μια γκαλερί, όπου τον έδεσε στον τοίχο. Τον άφησε εκεί έτσι ώστε να πεθάνει από δίψα και από πείνα. Για τις επόμενες μέρες, οι επισκέπτες της γκαλερί γίνονταν μάρτυρες αυτής της παρωδίας «τέχνης» χωρίς να αντιδράσει κανείς. Εν τέλει το δύστυχο ζώο πέθανε υποφέροντας, διψώντας και πεινώντας. Δυστυχώς το θέμα δεν τελειώνει εδώ. Η περιώνυμη Central Αmerican Βiennial of Αrt αποφάσισε ότι αυτή η κτηνωδία είναι όντως «τέχνη», και έτσι ο Guillermo Vargas Ηabacuc προσκλήθηκε να επαναλάβει το «έργο» του στην Βiennial το 2008. Θεωρώ ότι πρέπει να αντιδράσουμε! Εάν συμφωνείτε, σας παρακαλούμε να λάβετε μέρος στη συλλογή υπογραφών εδώ: http://www.petitiononline.com/13031953/ και να απαιτήσουμε τη μη βράβευση/συμμετοχή/αποδοχή του εν λόγω ανθρώπου.


Πηγή : http://www.tovimadaily.gr/Article.aspx? ... id=8120748

ΑΙΣΧΟΣ και ΑΗΔΙΑ νιώθω και για αυτόν που το έκανε…και για εκείνους που δεν αντέδρασαν…και για όσους το ονομάζουν τέχνη!!!

Έχω μείνει άφωνη…πραγματικά…από εχθές που το άκουσα έχω χάσει τον ύπνο μου κυριολεκτικά…

Τελικά…υπάρχουν πολλοί «μακάκες» σε αυτό τον κόσμο…


πηγη: http://www.fpliatsikas.gr/forum/
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος venzinas την 16 Απρ 2008, 22:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
saxo kit car
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 18:54
Αυτοκίνητο: saxo vts 16v 1.6cc
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Νάξος

Re: ΝΤΡΟΠΗ & ΑΙΣΧΟΣ...

Δημοσίευση από saxo kit car »

Εγώ λέω να πιάσουμε και να γδύσουμε τον καλλιτέχνη πρώτα, να τον δέσουμε από τον λαιμό με ένα λουράκι και μια αλυσίδα, να του δέσουμε τα πόδια με τα χέρια μαζί με μπαστουρες και να τον αφήσουμε έτσι, θα είναι σίγουρα πιο ωραίο θέαμα από το άτυχο σκυλί. Και τι, θα ξανά πάει για δεύτερο σκύλο τώρα, κράτος δεν υπάρχει εκεί να τα δει, να πάρει όλες της καλλιτεχνίες του εκτός από το σκυλί και να της βάλει εκεί που ξέρει. Ελπίζω να κινηθούν η φιλοζωικές οργανώσεις της χώρας και να τον χώσουν κάμποσο καιρό μέσα στην φιλάκα η να πληρώσει πάρα πολύ ακριβά το καημένο το τομάρι του σκύλου για τη σίγουρα το τομάρι του σκύλου αξίζει περισσότερο από το τομάρι τον καλλιτέχνη.


Μια ερώτηση και ζητώ και συγνώμη, επειδή έχω πάθη πλάκα τώρα, νομίζω ότι γράφει αυτό
venzinas έγραψε:Έχω μείνει άφωνη
η έχει γίνει λάθος από τον φίλο βενζινα.

billman
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 4431
Εγγραφή: 09 Μάιος 2006, 00:28
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billman »

Προφανώς το αναδημοσίευσε όπως το βρήκε ο Μάνθος. Δεν υπάρχει κανένα λάθος.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Οδηγώντας δίχως αύριο...

Άβαταρ μέλους
falakros
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 18 Απρ 2007, 16:31
Αυτοκίνητο: saxo vts turbo...
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Δημοσίευση από falakros »

εχεις δικιο αμα το κανεις αυτο σε εναν καλλιτεχνη θα ειναι πολυ καλλιτεχνικο.....τι λετε
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
stentor
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 23:22
Αυτοκίνητο: Force Blanche
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Γαλάτσι,Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stentor »

Ελπιζω να λιωσουν τα σωθικα του.-

Άβαταρ μέλους
pizzaguy
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1779
Εγγραφή: 30 Δεκ 2007, 16:45
Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση από pizzaguy »

stentor έγραψε:Ελπιζω να λιωσουν τα σωθικα του.-
Μην γίνεσαι κακός..
Επιτόπια ΣΥΨΗ!
+1111
ΕικόναΕικόνα

Η βλ@κεία δεν είναι αναπηρία...

Ο αισιόδοξος βλέπει μια ευκαιρία σε κάθε κίνδυνο. Ο απαισιόδοξος βλέπει έναν κίνδυνο σε κάθε ευκαιρία..

Άβαταρ μέλους
venzinas
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7575
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 20:53
Αυτοκίνητο: ex saxo vts 200hp owner
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Δαφνη και Κυψελη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από venzinas »

Το Σάββατο 17 Μαίου το ίδρυμα τεχνών και πολιτισμού Θεσσαλονίκης καλεί τον ''καλλιτεχνη'' που άφησε ένα σκυλί να πεθάνει στο δωμάτιο μιας γκαλερύ προκειμένου να μας δικαιολογήσει το έργο του!!(εκ των υστέρων δεν το παραδέχτηκε και είπε πως αφέθηκε εκεί για τρεις ώρες)Αυτοί οι ξεφτιλισμένοι έχουν το θράσος να καλούν αυτό το κτήνος που δολοφόνησε το κακόμοιρο σκυλάκι για να μας πει τι?πως διέπραξε τη δολοφονία?

Η υπεύθηνη του ιδρύματος έλεγε κατι αστεία περι δικαιώματος στην καλλιτεχνική έκφραση και περι φιλοζωικών συμβολισμών που κρύβει το έργο του.

Το θεωρώ πρόκληση απο πλευράς του ιδρύματος να καλεί αυτόν τον σαδιστή υπάνθρωπο για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα....

Να του επιφυλάξουμε την υποδοχή που του αξίζει!
να υποφέρει τα ίδια και χειρότερα

Kαι μερικες φοτο

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
ΕικόναΕικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Eιδήσεις απο τον κόσμο”