Είμαστε οτι πετάμε.

Ενημέρωση για το τί γίνετε και πού.

Συντονιστής: venzinas

Απάντηση
kane
Αποκλεισμένο Μέλος
Αποκλεισμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1636
Εγγραφή: 24 Μάιος 2006, 01:31
Τοποθεσία: Άγνωστο

Είμαστε οτι πετάμε.

Δημοσίευση από kane »

Πληροφορήθηκα μόλις προχθές οτι ο μέσος Έλληνας πετά περίπου 2 κιλά σκουπίδια την ημέρα (προσωπικά μου φαίνεται υπερβολικό) την στιγμή που ο μέσος Ευρωπαίος πολιτης (κανονικός ε?οχι μαιμού σαν και μάς) πετά περίπου 400-700γρ.Σίγουρα σηκώνει τεράστια ανάλυση το θέμα με πλοκάμια που απλώνονται σε πάρα πολλούς τομείς που χρειαζόμαστε τσατ και οχι φόρουμ για να το συζητήσουμε.Απλά και μόνο ξεφτιλιζόμαστε άλλη μια φορά σαν λαός που δεν κάνουμε τίποτε άλλο παρά να καταναλώνουμε διαρκώς όση περισσότερη σαβούρα μπορούμε,πάνω στον καναπέ μας κατά προτίμηση,μπροστά απ'το χαζοκούτι...

Άβαταρ μέλους
Lef205
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 04 Μάιος 2006, 10:43
Τοποθεσία: Άγνωστο

Δημοσίευση από Lef205 »

Το οτι ειμαστε Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΧΩΡΑ στην Ευρωζωνη που τον Απριλη πας το Σαββατο για μπανιο στον Σχοινια και την Κυριακη "γλυστρας" στα κελλαρια Παρνασου το εχει πει ποτε κανεις?
Οτι στην Ελλαδα για να πας τουαλετα δεν πληρωνεις εισοδο μιση λιρα οπως στο Λονδινο.

Ηθελα να ηξερα αυτοι που εκαναν αυτη την ερευνα,αν περασαν μια βολτα απο Παρισι,-που παρολο κατα αυτους οι Γαλλοι πετανε λιγοτερα κιλα σκουπιδια απο εμας- να δουν πως ζεχνει ολη η πολη?Που οταν πηγα,αναμεσα στα αξιοθεατα που φωτογραφισα ηταν και ο σκουπιδοντενεκες που βρηκα μετα απο μια ωρα περπατημα στις οχθες του Σικουανα!(Δεν ειχε ουτε για δειγμα!)

ολο μαυριλες ξερουν να μας βγαζουν μπας και μιζεριασουμε και καταντησουμε σαν τους υπολοιπους "γειτονες μας".
We were making racing history before BMW was making cars.
Peugeot, no one builds cars the way we build.

Άβαταρ μέλους
Panos Kal.
Επίτιμο Μέλος*
Επίτιμο Μέλος*
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: 21 Αύγ 2006, 11:27
Αυτοκίνητο: Saxo 16v /206 1.6 GTi
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Panos Kal. »

Επισης ενας λογος που πεταμε πολλα σκουπιδια ειναι γιατι στις καθημερινες μας συνηθειες δεν εχουμε βαλει και την ανακυκλωση.
Η ανακυκλωση ηρθε στη ζωη μας τα τελευταια χρονια,αλλα ακομα δυστυχως δεν εχει γινει συνειδηση.
Τουλαχιστον αυτη η ερευνα αναφερει οτι ειμαστε ο πρωτος λαος στη ριψη σκουπιδιων,στους καδους,ή στο δρομο :sm25: :sm23:
Γιατι αν ειναι στους καδους παει και ερχεται.
Αν ειναι στους δρομους ομως... :sm13:
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εγω δεν είμαι λογιστής , είμαι μπλοκακι .
Είμαι μπλοκάκι με καρμπόν,σε νομοσχέδια φασόν και σφραγιδάκι.

Άβαταρ μέλους
Alexandros
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 19 Μαρ 2006, 15:45
Τοποθεσία: Χολαργος-ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alexandros »

εγω απο τοτε που μπηκαν οι καδοι ανακυκλωσης σε ολες της γειτονιες κανω συστηματικα ανακυκλωση... smile17 :sm20: :sm20: :sm20:
Παμε διακοπες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Eιδήσεις απο τον κόσμο”