Ψηφίστηκε ο καινούριος ΚΟΚ.

Ενημέρωση για το τί γίνετε και πού.

Συντονιστής: venzinas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Andre
Επίτιμο Μέλος*
Επίτιμο Μέλος*
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 28 Μαρ 2006, 12:25
Τοποθεσία: Άγνωστο

Ψηφίστηκε ο καινούριος ΚΟΚ.

Δημοσίευση από Andre »

Ψηφίστηκε στη Βουλή
Εντός τριμήνου σε ισχύ οι διατάξεις του αναθεωρημένου ΚΟΚ

Eurokinissi
Τα πρόστιμα για σοβαρές παραβάσεις είναι ιδιαίτερα τσουχτερά
Αθήνα
Τελευταία ενημέρωση 25/01/07 23:30

Ψηφίστηκε την Πέμπτη από την Ολομέλεια της Βουλής το νομοσχέδιο για την τροποποίηση του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ), ο οποίος θα ισχύσει μετά από διάστημα τριών μηνών από τη δημοσίευσή του, προκειμένου να υπάρξει ενημέρωση των πολιτών.

Τα πρόστιμα για τις σοβαρές παραβάσεις γίνονται ιδιαίτερα τσουχτερά, ενώ περιλαμβάνει και μείωση προστίμων σε παραβάσεις που δε θίγουν την οδική ασφάλεια και δεν προκαλούν σοβαρές επιπτώσεις.

Για παραβίαση του κόκκινου και του stop, το πρόστιμο ανέρχεται σε 700 ευρώ, ενώ η χρήση κινητού σε 100 ευρώ, εκτός από τη χρήση ασύρματου ακουστικού. Μάλιστα, οι κόντρες μεταξύ οδηγών θα έχουν πρόστιμο 700 ευρώ, ενώ θα χάνουν την άδεια κυκλοφορίας και τις πινακίδες για 30 ημέρες.

Με το νέο νόμο επέρχεται κατάργηση απαρχαιωμένων παραβάσεων και αποποινικοποίηση της πλειοψηφίας των παραβάσεων, προς αποσυμφόρηση των δικαστηρίων.

Ο οδηγός που δέχεται κλήση για παράβαση του ΚΟΚ θα έχει το δικαίωμα υποβολής αντιρρήσεων εντός τριών ημερών, στην αρμόδια υπηρεσία. Εφόσον οι αντιρρήσεις δεν γίνουν αποδεκτές ο παραβάτης έχει τη δυνατότητα έκπτωσης 50% στο επιβαλλόμενο διοικητικό πρόστιμο, εφόσον το καταβάλλει εντός δέκα ημερών από τη βεβαίωσή του.

Τροποποιήσεις επί το αυστηρότερο ανακοινώθηκαν την Πέμπτη από τον υπουργό Μεταφορών Μιχάλη Λιάπη κατά τη συζήτηση του νομοσχεδίου. Συγκεκριμένα:

* ποινικοποιείται με φυλάκιση έως έξι μηνών το αδίκημα για τους εργολάβους που δεν κάνουν τις απαραίτητες σημάνσεις των έργων.
* ποινικοποιείται με ποινή φυλάκισης μέχρι 12 μηνών το αδίκημα για την αλλοίωση και καταστροφή των πινακίδων.
* επιβάλλεται η επί τόπου αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας για 30 ημέρες για όσους συμμετέχουν σε κόντρες αυτοκινήτων και δικύκλων.
* απαγορεύεται στους οδηγούς η εν κινήσει χρήση ακουστικών που έχουν συνδεθεί με φορητά ραδιόφωνα και άλλες συσκευές ή τηλεόραση.
* η εν κινήσει χρήση κινητού τηλεφώνου επιτρέπεται μόνο όταν αυτό είναι τοποθετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση ή όταν χρησιμοποιείται με ακουστικό ασύρματης επικοινωνίας (bluetooth).

Παράλληλα προωθείται η καθιέρωση της ατομικής ευθύνης για τη χρήση της ζώνης ασφαλείας, κυρώσεις σε όσους δε σημαίνουν σωστά τα οδικά έργα και προβαίνουν σε κατασκευές εκτός προδιαγραφών.

Τέλος, επέρχεται μικρή αύξηση των ορίων ταχύτητας στους αυτοκινητοδρόμους, θεσμοθετείται η λωρίδας έκτακτης ανάγκης και αναβαθμίζεται το point system.


Πηγή : www.in.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Andre
Επίτιμο Μέλος*
Επίτιμο Μέλος*
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 28 Μαρ 2006, 12:25
Τοποθεσία: Άγνωστο

Δημοσίευση από Andre »

μακριά απο μας!!!! :sm23: smile18 :sm26: και να επισυμάνω οτι η μειωση προστιμου θα ειναι αν κυκλοφορεις σε ξενη χωρα με ελληνικεσ πινακιδες χωρις αδεια!!! ειναι ελεος.....
Εικόνα

puntix
Κακό Μέλος
Κακό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 07 Σεπ 2006, 12:30

Δημοσίευση από puntix »

αντε καλά γ@@##$α

Άβαταρ μέλους
Panos Kal.
Επίτιμο Μέλος*
Επίτιμο Μέλος*
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: 21 Αύγ 2006, 11:27
Αυτοκίνητο: Saxo 16v /206 1.6 GTi
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Panos Kal. »

Οντως πολυ τσουχτερα... :sax47: :sax47:
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εγω δεν είμαι λογιστής , είμαι μπλοκακι .
Είμαι μπλοκάκι με καρμπόν,σε νομοσχέδια φασόν και σφραγιδάκι.

Άβαταρ μέλους
Alexandros
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 19 Μαρ 2006, 15:45
Τοποθεσία: Χολαργος-ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alexandros »

:sax15: :264: :sax15:
Παμε διακοπες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
venzinas
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7575
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 20:53
Αυτοκίνητο: ex saxo vts 200hp owner
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Δαφνη και Κυψελη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από venzinas »

πριν σας σταματισουν πληντε τον κ@λ@ σας :sm26: :sm26: :sm26:
ΕικόναΕικόνα

georgio3gr
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 4331
Εγγραφή: 03 Απρ 2006, 11:11
Αυτοκίνητο: ex saxo 1.6 16v owner
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Α σο Κιλκις

Δημοσίευση από georgio3gr »

venzinas έγραψε:πριν σας σταματισουν πληντε τον κ@λ@ σας :sm26: :sm26: :sm26:
Μηπως λεω μηπως καποιος πρεπει να αρχισει το πλυσιμο απο τωρα PDT_bath ;
ΕικόναΕικόνα

1.3power
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 01 Φεβ 2007, 01:34

Δημοσίευση από 1.3power »

Οταν λενε οτι αναβαθμιζεται το point system τι εννουν?δεν νομιζω να υπαρχει υπηρεσια καταγραφεις και δεν εχω ακουσει καποιον να χανει το διπλωμα του απο ποντους...και ας τους γραφουν στις κλησεις...δηλαδη αν εγω εχω ας πουμε 23 ποντους και στους 25 μου παιρνουν το διπλωμα και με πιασουν και με γραψουν και ετσι ξεπερασω το οριο ποιος θα μου το παρει το διπλωμα και ποτε?κανονικα στην κληση θα επρεπε να γινει και αφαιρεση διπλωματος ομως πο μπλε δεν εχουν τετοιο συστημα..
Εικόνα
Δεν ειναι η ταχυτητα που σκοτωνει....αλλα η βλακεια....

georgio3gr
Άριστο Μέλος
Άριστο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 4331
Εγγραφή: 03 Απρ 2006, 11:11
Αυτοκίνητο: ex saxo 1.6 16v owner
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Α σο Κιλκις

Δημοσίευση από georgio3gr »

1.3power έγραψε:Οταν λενε οτι αναβαθμιζεται το point system τι εννουν?δεν νομιζω να υπαρχει υπηρεσια καταγραφεις και δεν εχω ακουσει καποιον να χανει το διπλωμα του απο ποντους...και ας τους γραφουν στις κλησεις...δηλαδη αν εγω εχω ας πουμε 23 ποντους και στους 25 μου παιρνουν το διπλωμα και με πιασουν και με γραψουν και ετσι ξεπερασω το οριο ποιος θα μου το παρει το διπλωμα και ποτε?κανονικα στην κληση θα επρεπε να γινει και αφαιρεση διπλωματος ομως πο μπλε δεν εχουν τετοιο συστημα..
Υπηρεσια που καταγραφει τους ποντους υπαρχει στην αστυνομια και ενημερωνει το Υπ.συγκοινωνιων.H αληθεια ομως ειναι οτι το εχουν αμελησει λιιιιγο το point system ως προς την επιβολη κυρωσεων και αυτο εννοουν οταν λενε οτι θα το αναβαθμισουν...Υπαρχει ηδη on line συστημα που ενημερωνει για τον καθενα τι κρυβει στην ''σκουφια'' του...Οποτε μην παραξενευτει καποιος αν αφου τον κανουν μια βολτα σε καμια Τροχαια του παρουν το διπλωμα στο μελλον... Θελει μεγαλη προσοχη με τους ποντους :sm23: ...Δεν λεει στα 25, 30 ή ακομα και 40 να δινεις εξετασεις απο την αρχη smile18 ...
ΕικόναΕικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Eιδήσεις απο τον κόσμο”